Każdy z nas marzy aby osiągnąć sukces. W drodze do celu napotykamy różne wyzwania i stajemy przed życiowymi decyzjami.  Jeśli chcemy iść do przodu, musimy nauczyć się je podejmować w oparciu o wnikliwą analizę, która pomoże nam jasno oszacować naszą sytuację i uniknąć poważnych błędów.

Data dodania: 2011-06-21

Wyświetleń: 3582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Jeśli kiedykolwiek pisałeś biznes plan to na pewno spotkałeś się z pojęciem analizy SWOT. Jest to podstawa strategicznego planowania i rozwoju przedsiębiorstwa.  Często po sporządzeniu jej okazuje się że przedsięwzięcie które wydawało nam się być hitem, okazuje się nieporozumieniem bez szans na realizację. Pomocne prawda? Skoro tak, pomyśl co by było gdybyśmy używali takiej analizy w kontekście nie biznesowym a  osobistym. Może w ten sposób uniknęlibyśmy sami niepotrzebnych rozczarowań czy angażowania się w skazane na porażkę przedsięwzięcia?

   Analiza SWOT, wprowadzona do biznesu w latach 60 tych przez Alberta S Humpreya to analiza następujących czynników :

S ( ang. Strengths)- mocne strony

W (Weaknesses)- słabe strony

O (Opportunities) - szanse

T (Threats) -przeszkody

   Jak zatem możemy wykorzystać tę metodę planując swój osobisty sukces ?

   Stosując analizę SWOT jako wstęp do każdego większego planowanego  przedsięwzięcia, nie tylko biznesowego. Może to być na przykład zmiana zawodu, budowa domu, przeprowadzka, dłuższy wyjazd za granicę itd.

Jak się do tego zabrać?.

   Najpierw wybieramy sobie konkretny cel,  przedsięwzięcie. Następnie na kartce papieru wypisujemy kolejno:

S - nasze mocne strony. To wszystko co jest w naszym posiadaniu (również wartości nie fizyczne, jak np. wiedza, uzdolnienia, doświadczenie) a co będzie potrzebne czy pomocne w uzyskaniu naszego celu. Jeżeli na przykład rozważamy wyjazd za granicę mogą to być: pieniądze na utrzymanie się w danym kraju przez okres pierwszych kilku miesięcy zamim znajdziemy pracę; znajomość języka; doświadczenie które uzyskaliśmy będąc za granicą w przeszłości; znajomość rynku pracy danego kraju, itp.

W - nasze słabe strony. To co wiemy że w danym przedsięwzięciu nam będzie przeszkadzało. Kontynuując temat wyjazdu za granicę- Słaba znajomość języka; brak kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego; cechy charakteru, takie jak np. trudność przystosowywania się do nowych warunków, niechęć do nawiązywania nowych kontaktów, itp.

O - Szanse jakie się pojawiają,  wszystko co sprzyja twojemu przedsięwzięciu z zewnątrz. , np.:ktoś znajomy mieszkający w kraju do którego chciałbyś pojechać zaprasza cię i oferuje pomoc. Znalazłeś ciekawą ofertę pracy za granicą. Dane państwo ogłasza że chętnie przyjmie pracowników twojej profesji, itp.

T - Przeszkody zewnętrzne, czynniki wpływające na naszą niekorzyść, których źródło tkwi poza nami. Np. Państwo do którego chciałbyś jechać doświadcza problemów ekonomicznych. Twoja rodzina wolałaby żebyś został w kraju i próbuje cię odwieść od twojego pomysłu. Praca którą rozważasz jest niebezpieczna bądź bardzo ciężka. Wybierasz się do kraju który wymaga wizy i nie wiesz czy  uda ci się ją uzyskać, itp.

   Teraz przyglądamy się naszemu spisowi.

   W której kategorii mamy najwięcej podpunktów?

   Jeśli lista naszych mocnych stron oraz  szans zauważalnie przeważa liczebnie oznacza to że jesteśmy gotowi na dane przedsięwzięcie. Jeśli jest odwrotnie, lepiej przemyśleć je jeszcze raz i wprowadzić gruntowne zmiany w planach.

   Niestety nie jest to takie proste i często ilość pozycji w danej kategorii jest podobna. Co wtedy?

Wtedy musimy poświęcić trochę więcej czasu i dokonać gruntowniejszej analizy:

   Skup się teraz nad punktem W, czyli nad słabościami. Na pewno są wśród nich takie nad którymi mógłbyś popracować. Trzymając się naszego przykładu - mógłbyś podszkolić się w języku obcym.

   Zrób sobie koniecznie listę słabości nad którymi dałoby się popracować. Dla każdej takiej słabości zrób plan, co mógłbyś zrobić aby przemienić ją w atut, albo chociaż wykreślić z listy słabości.

   Możesz dodać do tej listy coś co nie było twoją słabością W ani mocną stroną S, ale przy odrobinie pracy mógłbyś to umieścić na swoim spisie w tej drugiej kategorii. W ten sposób stopniowo wydłuża się lista twoich mocnych stron a tym samym zbliżasz się do konkretnego celu.

Pamiętaj, twoje mocne i słabe strony są tym na co masz największy wpływ.

   W kategorii szans O i przeszkód T masz dużo mniejsze pole do popisu.

   Jak choć odrobinę zwiększyć współczynnik O (szanse)? Bądź otwarty i wrażliwy na to co się dzieje  wokół ciebie. Szanse się zdarzają i ten kto umie je dostrzec w porę zwiększy swoje prawdopodobieństwo sukcesu.

   Jak zmniejszyć ilość pozycji w kategorii T (przeszkody)?

   To zależy jak duże są to przeszkody i jak znaczny masz na nie wpływ.

   Sytuacji gospodarczej kraju nie poprawisz, więc zostanie ona na twojej liście. Możesz jednak popracować nad przeszkodami ze strony najbliższego otoczenia. Jeśli np. twoja rodzina nie chce abyś wyjechał z kraju, a tobie bardzo na tym zależy, spróbuj wpłynąć na ich opinię. Możesz z nimi porozmawiać, wytłumaczyć swój punkt widzenia. Możesz zaproponować rozwiązania kompromisowe, np. że wyjedziesz ale będziesz codziennie dzwonić, ustalcie jak często możecie się odwiedzać, jak długo ma trwać taki wyjazd aby twoja rodzina nie czuła się zaniedbana.

   Analiza SWOT oraz późniejsza praca nad wzmocnieniem jej wyników jest wspaniałym narzędziem w drodze do sukcesu. Pomaga nam opanować chaos, uporać się z  przeszkodami oraz skorzystać z  nadarzających się okazji. Sprawia że jesteśmy bardziej świadomi i pełniej wykorzystujemy swój potencjał .

Licencja: Creative Commons