Chcąc osiągnąć sukces w pewnej dziedzinie, musimy być świadomi nie tylko swoich mocnych stron ale także własnych ograniczeń. Poradniki motywacyjne mówią nam, że możemy osiągnąć sukces i jeśli tylko chcemy, na pewno dopniemy swego. Na pewno nieobce są Ci poradniki Napoleona Hilla, czy Briana Tracy.
Poradniki takie są bardzo przydatne, jednak łatwo można ulec złudzeniu o własnej sile. Każdy z nas ma określone predyspozycje osobowościowe, które pozwalają mu rozwijać się w określonej dziedzinie i w niej osiągać sukcesy. Ponadto nasze kompetencje wymagają stałego rozwijania. Nieraz zajmuje to wiele czasu.
Jeśli uwierzysz, że możesz zostać milionerem w rok, jeśli tylko tego zapragniesz, a nie masz ani zaplecza finansowego ani pomysłu, nie wspominając już o wiedzy potrzebnej do rozwinięcia tak dużego kapitału, to takie postanowienie może słono Cię kosztować. Może ono zaszkodzić Twojemu zdrowiu, kontaktom z rodziną a także poczuciu własnej wartości.
Do osiągnięcia sukcesu należy dojrzeć…pewnie już nie raz udało Ci się usłyszeć takie stwierdzenie. Co to znaczy dojrzeć do sukcesu? Oznacza to nabycie kompetencji, które pozwolą Ci na wykonanie pracy, która przybliży Cię do niego. Przez cale swoje życie rozwijasz się, dojrzewasz. Potrafisz wymienić swoje życiowe sukcesy?
A może zadam Ci inne pytanie: Czy uważasz się za człowieka sukcesu? Czy to, co udało Ci się osiągnąć czyni Cię nim?
Niektórzy mówią, że na sukces składa się wiele małych osiągnięć. Przechodzimy więc pewne etapy w naszym życiu, które pomagają nam dojrzewać do coraz większych sukcesów.
A potem chcemy jeszcze więcej, co sprawia, że nadal musimy podwyższać własne kompetencje.
Co jest więc warunkiem osiągnięcia sukcesu? Zarówno na etapie wcześniejszym, kiedy sukcesem wydaje się nam zdanie matury, jak i na poziomie dalszym, kiedy to sukcesem jest dla nas wybudowanie domu, warunkiem osiągnięcia sukcesu jest na pewno inteligencja a także takie kompetencje społeczne jak umiejętność komunikacji, asertywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem itp.
Psycholog Edward Nęcka dowiódł jednak, że wystarczą nam kompetencje na poziomie progowym. Od pewnego poziomu ilorazu inteligencji dalszy jej wzrost nie podnosi naszych szans na sukces. Potrzebne są także czynniki motywacyjne takie jak np. potrzeba osiągnięć.
Natomiast David McClelland stwierdził, że ta potrzeba określa wagę planowania i wysiłek wkładany w nasze dążenia do sukcesu. Pokazał też, że ludzie posiadający wysoką potrzebę osiągnięć osiągają wyższe pozycje społeczne i posiadają większe majątki. Cenią sobie także konstruktywną krytykę pod swoim adresem, która pomaga im w rozwiązywaniu problemów.
Od czego zależy poziom potrzeby osiągnięć? O tym dowiesz się już wkrótce.