O podstawowych i tych większych potrzebach życiowych człowieka, które tworzą całokształt ludzkiego życia. Wpływ  naszych oczekiwań i działań na kształtowanie prostej drogi do samospełnienia.

Data dodania: 2020-09-14

Wyświetleń: 2154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaspokojona piramida potrzeb

Jakie mamy potrzeby jako ludzie? Pytanie niby proste, jednak tylko w przypadku odpowiedzi na temat podstawowych potrzeb życiowych, brnąc wyżej nie każdy potrafi na nie odpowiedzieć nawet sam sobie.  W czym rzecz? Posługując się przykładem piramidy, ludzkie potrzeby można ułożyć w jej kształcie, i tak na samym dole znajdują się potrzeby, których zaspakajanie wiąże się z utrzymaniem człowiek przy życiu czyli zapewnienie pożywienia,  wody, ochrony przed zimnem czy upałem itp. Jeżeli te podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone człowiek spogląda wyżej i pragnie czegoś więcej.

Tutaj piramida zaczyna się różnicować w zależności od pragnień jednostki.  Dlaczego tak wielu kończy na tym etapie i nie dociera do szczytu piramidy czyli SAMOSPEŁNIENIA?

Odpowiedź jest prosta,  nie wiedzą czego tak naprawdę chcą, co może im przynieść pełne zadowolenie i szczęście. Powodem może być również lenistwo i bierność ale każdy samodzielnie tworzy swój los. W czasach wszechobecnego pędu tak naprawdę nie łatwo przystanąć na chwilkę i zadać sobie podstawowe pytanie- w jakim celu tak pędzimy? A wielu by to pomogło, szczera rozmowa z samym sobą może zdziałać cuda.

Chcąc osiągnąć szczyt piramidy musimy wiedzieć co tak naprawdę da nam to samospełnienie. Jeżeli potrafisz udzielić sobie szybkiej odpowiedzi na to pytanie, jesteś na dobrej drodze. Większość ludzi robi to jednak dopiero po głębszym namyśle. Dlatego tak ważnym jest uświadomienie sobie CZEGO TAK NAPRAWDĘ PRAGNIEMY. Często to właśnie brak czasu skazuje na jałowe życie bez celu, bez refleksji nad własnym szczęściem.

Świat jest tak ukształtowany, że przyziemne sprawy i codzienne problemy potrafią pozbawić człowieka chęci dążenia do samospełnienia. Ludzie sami zgotowali sobie taki los, lecz nie przekreśla to możliwości pracy nad nim. Trzeba zdać sobie sprawę, że nikt za nas szczęścia nie osiągnie, i to my mamy o nie walczyć i w końcu oglądać świat z samego wierzchołka piramidy.

Licencja: Creative Commons