Pierwsza części wpisu opisująca postępowanie i kroki podczas zmiany domeny i serwera przy przenoszeniu istniejącego bloga opartego na wordpressie. Z opisu mogą skorzystać początkujący jak i zaawansowani użytkownicy.

Data dodania: 2011-11-14

Wyświetleń: 1951

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Temat pozornie przewałkowany przez wielu blogerów jednak tak naprawdę nie udało mi się znaleźć w pełni kompletnego wpisu który dokładnie potraktowałby problematykę zmiany domeny oraz hostingu jednocześnie i związaną z tym przeprowadzkę istniejącego i żyjącego bloga. Zakładam, że nowa domena jest już ustalona, skonfigurowana oraz w pełni funkcjonalna a na nowy hosting masz już dostęp i możesz zająć się przenoszeniem swojego wordpressa. Jeżeli masz problemy z konfiguracją domeny i jej poprawnym uruchomieniem  to najszybszą i najlepszą pomoc uzyskasz kontaktując się z biurem obsługi klienta Twojego usługodawcy hostingowego.Pierwszą bardzo istotną sprawą jest to aby stara domena Twojego bloga przez jakiś czas funkcjonowała. Jest to ważne w kwestii pozycjonowania tak aby straty związane ze zmianą domeny były jak najmniej dotkliwe. To zagadnienie rozwinę jednak w następnej części wpisu.

Tak więc przystępujemy do konkretów:  Za pomocą FTP pobierasz wszystkie pliki swojego bloga ze starego serwera na np. Twój dyskNastępnie robisz kopię bazy danych czy to za pomocą specjalnej wtyczki WordPress database backup, którą opisywałam w artykule „Backup bloga, czy konieczny?” czy wykorzystując w tym celu PhpMyAdmin, z którego po prostu eksportujesz aktualną bazę danych.Do katalogu nowej domeny bloga przenosisz za pomocą FTP wszystkie pliki wordpressaTworzysz nową bazę danych oraz użytkownika, ważne jest przy tym aby zapamiętać czy zapisać dane bazy takie jak nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy danychImportujesz uprzednio wyeksportowaną bazę danych /SQL/ze starego serwera do tej nowo utworzonej również z wykorzystaniem PhpMyAdminAby zachować poprawne ścieżki musisz dokonać kilka zapytań do bazy danych, w tym celu w PhpMyAdmin wchodzisz w SQL i wpisujesz:

UPDATE wp_options
SET option_value = replace(option_value, ‘http://staryadres.pl’, ‘http://nowyadres.pl’)
WHERE option_name IN (‘home’, ‘siteurl’, ‘upload_url_path’);

UPDATE wp_posts
SET guid = replace(guid, ‘http://staryadres.pl’, ‘http://nowyadres.pl’);

UPDATE wp_posts
SET post_content = replace(post_content, ‘http://staryadres.pl’, ‘http://nowyadres.pl’);

Oczywiście staryadres.pl to poprzedni adres url Twojego bloga, a nowyadres.pl to aktualny adres url.

Konfiguracja pliku wp-config.php

Jednak to jeszcze nie koniec, aby Twój wordpress mógł połączyć się z nową bazą danych niezbędna jest zmiana w pliku wp-config.php, który znajduje się głównym folderze wordpressa. Podmienić należy nazwę bazy danych /DB_NAME/, nazwę użytkownika /DB_USER/, hasło /DB_PASSWORD/ oraz ewentualnie adres serwera choć w większości przypadków jest to localhost

/** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
define(‘DB_NAME’, ‘Twoja nazwa bazy danych’);

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define(‘DB_USER’, ‘Twoja nazwa użytkownika bazy danych’);

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘Twoje hasło użytkownika bazy danych”);

/** Nazwa hosta serwera MySQL */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Po tych zmianach wszystko powinno działać poprawnie, ważne aby nie pomylić danych bazy gdyż w większości przypadków to bywa powodem nie działającego bloga. Oprócz tych automatycznych zmian, bywa i tak że niektóre trzeba nanosić ręcznie. Związane jest to np. z wtyczkami. W moim przypadku niezbędna była zmiana ścieżki usytuowania mapy bloga bezpośrednio w samej wtyczce, z której korzystam. Dlatego też trzeba samodzielnie przeglądnąć bloga i wychwycić niedziałające linki czy funkcje oraz odnaleźć przyczynę.

Oprócz blogów opartych na wordpressie przenosiłam także strony postawione na joomla. Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że przenosiny odbywają się prawie identycznie jak w przypadku wordpressa, tylko że zamiast pliku wp-config.php konfigurujemy plik configuration.php.

Oprócz kwestii technicznych związanych z przenoszeniem wordpressa, pozostają sprawy organizacyjne, pozycjonerskie itp. o których  napiszę w następnej części artykułu związanego z przenoszeniem bloga.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena