Bardzo często jest tak, że osoby z nadwagą mają bardzo niską świadomość tego, kiedy są rzeczywiście głodne, a kiedy traktują jedzenie jako antidotum na stres. Dowiedz się w jaki sposób ją zwiększyć i zacząć szybko chudnąć.

Data dodania: 2013-07-03

Wyświetleń: 1409

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

jak zapobiec objadaniu się dzieki pracy z umysłem i NLP

Problemem jest również to, że nie wiedzą co jeść, żeby schudnąć i większość z ich posiłków zawiera dużą ilość węglowodanów. Znajdują się one również w gazowanych napojach alkoholowych, którymi niektórzy ludzie uśmierzają swój stres. Przedstawiam Ci wzorzec mądrego odżywiania się, dzięki któremu dowiesz się, kiedy przychodzi dla Ciebie pora na jedzenie oraz jakie produkty wybrać, by czuć się dobrze i skutecznie się odchudzać.

1.Jak rozpoznać, że nadszedł czas coś zjeść i przestać się objadać? 

Określ dokładnie skąd wiesz, że nadszedł czas coś zjeść. Zauważ, w jaki sposób zaczynasz myśleć – czy używasz wrażeń wzrokowych, słuchowych, kinestetycznych czy może zapachowych? Uwzględnij wewnętrzne odczucia – sprawdź czy jesteś napięty, rozdrażniony czy może rozkojarzony? Weź pod uwagę doznania z żołądka. Co czujesz, kiedy jest naprawdę pusty? Czy aktualnie właśnie to odczuwasz? 

2. Jak rozpoznać, co najlepiej byłoby zjeść? 

Pomyśl zdroworozsądkowo, co najlepiej byłoby zjeść w tym momencie? Co sprawiłoby, że po zjedzeniu poczułbyś się dobrze? Weź pod uwagę produkty, do których masz w tym momencie dostęp i wyobraź sobie, jak będziesz się czuł, kiedy zjesz któryś z nich. Postaraj wyobrazić to sobie jak najmocniej, pozwól sobie nazwać te odczucia: usatysfakcjonowany lub pełny.

Możesz nawet zastosować metaforę np. „czuję się jak lekka mgiełka” lub „czuję się jak zwierzę”. Sprawdź, co pojawia się w Twojej głowie – jakie dialogi, obrazy, zapachy czy odczucia. Co one mówią Ci o danym produkcie? Sprawdź, czy są wśród produktów takie, o którym myślisz, że będziesz zdrowy i właściwie odżywiony. Jeśli żaden produkt nie zapewnia Ci tego poczucia, pomyśl o innym, do którego akurat nie masz dostępu. W ten sposób możesz bardzo szybko schudnąć, polegając wyłącznie na swoim wyczuciu.

3. Jak porównać swój stan przed i po zjedzeniu podczas odchudzania? 

Jeśli już zjadłeś konkretny produkt, pora na porównanie aktualnego stanu z poprzednim – przed zjedzeniem. Zastanów się, które doznanie jest przyjemniejsze? Pierwsze: jeśli stwierdziłeś, że Twój stan przed zjedzeniem był lepsz, to prawdopodobnie powinieneś wypróbować więcej wyobrażonych produktów, żeby zjeść coś bardziej odpowiedniego.

Jest również możliwe, że zbytnio pospieszyłeś się z jedzeniem – być może stres sprawił, że poczułeś „ssanie” w żołądku i źle je zinterpretowałeś. Jest to również informacja zwrotna dla Ciebie, że powinieneś nauczyć się jak odreagowywać stres.

4.Jak porównać wyobrażenie zdrowego produktu z niezdrowym i pozbyć się złych nawyków?

Sprawdź, jakie masz odczucie po zjedzeniu idealnego produktu. Pozwól sobie odczuć to wszystkimi zmysłami. Zastanów się dokładnie, co się wtedy dzieje – w jaki sposób myślisz, czujesz, być może nawet coś widzisz? Następnie sprawdź swoje odczucia po tym, kiedy zjadasz coś mniej zdrowego – np. ciastko z bitą śmietaną i popijasz colą. Jakie myśli, obrazy i odczucia pojawiają się wtedy? Sprawdź czym różni się ten stan z poprzednim. A teraz pomyśl, że jesteś już kilka godzin po posiłku. Sprawdź, jakie odczucie wiąże się ze zjedzeniem niezdrowego produktu. Jeśli już wyobraziłeś sobie to odczucie, wybiegnij parę dni do przodu i znowu zastanów się, jakie masz odczucia związane ze zjedzeniem niezdrowego produktu przez kilka ostatnich dni. W jaki sposób różnią się te odczucia do tych z kroku 3?

5. Rzutuj w przyszłość i dowiedz się jak odchudzać się skutecznie 

Jeśli już znalazłeś właściwe produkty, dzięki którym czujesz się zdrowy i właściwie odżywiony to sprawdź teraz, jakie jeszcze potrafisz wymyślić produkty związane z podobnymi odczuciami. Wyobraź sobie, że odczucia zdrowia, właściwego odżywienia, dobrego samopoczucia, satysfakcji rosną dzięki temu, że wybierasz dobre produkty. Wyobraź sobie siebie jako aktywną, radosną, pełną wigoru i zdrowia osobę, którą otaczają inni chcący żyć podobnie i rozwijać się tak jak Ty. Poczuj ten stan jak najmocniej wszystkimi zmysłami. 

6.Sprawdź rezultat 

Podczas nadchodzących dni i tygodni zwracaj uwagę na to, w jaki sposób praca, którą wykonałeś w tej chwili, przekłada się na Twoje odżywianie i decyzje odnośnie pokarmu. Pozwól sobie odczuć, jak wpływają na Twoje samopoczucie i jak idzie Ci odchudzanie. Czy udało Ci się przestać objadać? Eksperymentuj z tą techniką. Sprawdź, co możesz zrobić, by jeszcze bardziej wzmocnić ten wzorzec i wpłynąć jak najmocniej na Twoje decyzje.

Powodzenia!

Władysław Ochojski

Life & Business Coach

Licencja: Creative Commons
0 Ocena