Czy wiesz już kim będziesz w przyszłości? Do jakiego zawodu masz predyspozycje? Od najmłodszych już lat rozwijasz swoje zainteresowania i umiejętności, które w późniejszym czasie zaowocują odpowiednią pracą i właściwym dla Ciebie stanowiskiem w pracy. Przeczytaj o tym, jakie czynniki mają wpływ na Twój rozwój zawodowy!

Data dodania: 2009-09-08

Wyświetleń: 3852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zastanawiałeś się już, jak będzie wyglądać Twoja zawodowa przyszłość? Czy zostaniesz pracownikiem fizycznym, umysłowym, a może twórczym lub pracującym społecznie? Zapewne jeszcze masz wiele czasu na podjęcie tego typu decyzji, jednak im szybciej się zdecydujesz, tym lepiej się przygotujesz na wszelkie okoliczności.


O co tutaj chodzi?

Otóż już od najmłodszych lat możliwe jest poznanie Twoich predyspozycji do wykonywanego zawodu w przyszłości. Twoje zainteresowania mówią o tym, jaka praca byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza. Dzięki dobraniu stanowiska i zawodu zgodnego ze swoimi predyspozycjami, nigdy nie będzie grozić Ci wypalenie zawodowe, a każdy kolejny dzień w pracy będzie przyjemnością i wspaniałą przygodą! Połączysz przyjemne z pożytecznym.


Na jakiej zasadzie to działa?

Na podstawie Twoich zainteresowań idzie przewidzieć bardzo wiele. Możesz dowiedzieć się do jakiej grupy zawodowej należysz.

Wyróżniamy kilka rodzajów podziałów, np. podział wg zainteresowań. W grupie tej wyróżniamy grupy osób o następujących zainteresowaniach:

1. Zainteresowania kierownicze. Osoby takie lubią podejmować się różnych funkcji i mieć kontrolę nad sprawami zawodowymi. Lubią być odpowiedzialne za zadania wymagające planowania, podejmowania decyzji i koordynowania pracy innych. Potrafią dawać instrukcje i wskazówki. Lubią organizować swoją własną działalność. Spostrzegają siebie samych jako osoby o dużej niezależności i samokontroli.

2. Zainteresowania społeczne. Osoby uspołecznione lubią mieć do czynienia z ludźmi, zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i udzielając im pomocy. Chętnie opiekują się innymi i pomagają w rozpoznawaniu potrzeb i rozwiązywaniu problemów. Lubią pracować i współpracować z innymi. Preferują takie działania i zadania zawodowe, które wymagają stałych kontaktów interpersonalnych.

3. Zainteresowania metodyczne. Osoby metodyczne lubią działać według określonych zasad i sprawdzonych metod realizacji zadań. Preferują pracę pod kierunkiem i kontrolują pracę innych, aby trzymali się otrzymanych instrukcji. Pracują nad jednym zadaniem, zanim go nie skończą. Pracują rutynowo i wolą sytuacje pozbawione niespodzianek.

4. Zainteresowania innowacyjne. Osoby innowacyjne lubią wgłębiać się w zadania i eksperymentować. Interesuje ich inicjowanie i wymyślanie nowych i różnorodnych rozwiązań. Lubią często przedmioty tzw. ścisłe. Przyjmują wyzwania, jakie stawiają im nowe i nieznane sytuacje. Łatwo przystosowują się do zmiennych warunków pracy.

5. Zainteresowania przedmiotowe. Osoby o takich zainteresowaniach chętnie pracują za pomocą narzędzi, maszyn i urządzeń technicznych. Lubią naprawiać i wytwarzać przedmioty z różnych materiałów, wykorzystując sprawdzone i dobrze im znane technologie. Interesują ich także zasady działania i budowy różnych urządzeń.


Kolejnym podziałem, który może pomóc przy określeniu Twoich predyspozycji zawodowych jest podział orientacji zawodowych. Wyróżniamy następujące odmiany orientacji:

- realistyczna,
- konwencjonalna,
- przedsiębiorcza,
- społeczna,
- artystyczna,
- badawcza.

Oczywiście każdy powyższy rodzaj idzie szerzej scharakteryzować, lecz jest to zbyt obszerny temat.


W jaki sposób sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe?

Jednym z najlepszych, a co za tym idzie i najdroższych, sposobów jest wizyta u doradcy zawodowego. Osoba taka pomoże w dokładnym określeniu Twoich predyspozycji i zainteresowań zawodowych. Pomoc ta będzie na tyle efektywna, na ile szczera i otwarta będzie chęć uzyskania tej pomocy z Twojej strony.

Istnieją także dużo tańsze alternatywy, jakimi są testy predyspozycji zawodowych. Takie testy i kwestionariusze zawodowe mogą Ci pomóc zadecydować, w jakim dokładnie zawodzie chciałbyś pracować, czy na jakim stanowisku. Co więcej, znajdziesz odpowiedzi na inne trudne, a często i ciekawe pytania, m. in.:

- jaki jest Twój iloraz sukcesu?
- czy grozi Ci wypalenie zawodowe?
- jaki jest Twój poziom komunikatywności?
- czy umiesz współpracować w grupie zawodowej?
- jak wykorzystać potencjał mowy ciała?
- …i wiele więcej.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele zaawansowanych i profesjonalnych testów zawodowych, jak np. Inwentarz Zainteresowań Stronga, kwestionariusz zainteresowań zawodowych Davida Campbella, Koncepcja Mapy Świata D. Predigera, testy J. Hollanda i inne. Wiele z nich znajdziesz w serwisie testy-zawodowe.pl.

Znam swoje predyspozycje zawodowe. I co dalej?

Gdy już poznasz swoje podstawowe predyspozycje i zainteresowania to pozostaje Ci jedno, główne zadanie – zrobić wszystko, by znaleźć swoją wymarzoną pracę. W tym celu należy się rozwijać w tym kierunku, szkolić i zdobywać kolejne doświadczenia i referencje.

Pamiętaj także, że trafna decyzja zawodowa musi być oparta nie tylko na zainteresowaniach i predyspozycjach zawodowych, ale na takich czynnikach jak: zdolności, umiejętności komunikacyjne, system wartości, warunki pracy, warunki zdrowotne, dostępność oczekiwanych stanowisk pracy, czy wymagania dotyczące wykształcenia. Twoim zadaniem jest sprostać tym wszystkim wymaganiom.

Rozwój zawodowy trwa całe życie. Im wcześniej zadbasz, aby rozwijać się w pożądanym kierunku, tym wyższy stopień doświadczenia i umiejętności zdobędziesz. Im lepsza znajomość swojej dziedziny, tym większe poszanowanie innych, wyższe zarobki i szczęśliwsze życie.

Daję Ci tutaj klucz na szczęśliwe życie zawodowe. Od Ciebie zależy, czy zechcesz z niego skorzystać. Życzę powodzenia!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena