Z artykułu tego dowiesz się, czym jest mowa ciała i jak możesz ją wykorzystać, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Zaprezentowana tutaj wiedza i możliwości nie pozwolą Ci przejść obok niej obojętnie! Przeczytawszy ten artykuł będziesz miał niezmierną ochotę na poznanie tajników mowy ciala. Zapraszam do czytania.

Data dodania: 2009-09-24

Wyświetleń: 3311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest mowa ciała?

Niezależnie od narodowości, wieku, ilości posiadanej wiedzy czy statusu społecznego – każdy z nas posługuje się mową ciała. Każdy z nas potrafi zarówno doskonale odczytywać, jak i przekazywać informacje w tym tajemniczym języku. Czym jest więc mowa ciała?

Mowa ciała to termin z zakresu psychologii społecznej. Obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne, jak: gesty i ruchy ciała, postawa i ukierunkowanie ciała, mimika, czy sposób używania przestrzeni interpersonalnej.

Z ciekawostek można dodać, iż mowa ciała stanowi dużą większość w kanale przekazywanych informacji, podczas gdy komunikacja werbalna stanowi zaledwie 7% wszystkich informacji. Na resztę wpływu tempo wypowiadanych słów, tembr głosu, sposób wypowiadania, zawarte w nich emocje i inne.

Znając mowę ciała, masz do swej dyspozycji potężną wiedzę. Nauczysz się rozpoznawać kłamstwa u innych osób. Odpowiednio kontrolując swe ruchy, możesz swego słuchacza wprowadzić nawet w stan transu czy hipnozy! Ponadto nie obce będzie Ci manipulowanie innymi, gdyż socjotechnika w bardzo dużej mierze opiera się właśnie na języku ciała!


Jak mogę poznać tajniki języka ciała?

W artykule tym nie zamierzam opisywać znaczeń poszczególnych gestów i ruchów. Na temat ten napisano wiele podręczników i tam należałoby szukać definicji, znaczeń i interpretacji.

Tutaj zamierzam jedynie opisać zalety i sposoby opanowania tego języka. A najlepszym sposobem na poznanie jest w tym przypadku praktyka. Oczywiście praktyka poparta uprzednio zdobytą wiedzą.

Znając podstawowe znaczenia gestów, wkrótce zaczniesz je dostrzegać i rozpoznawać u innych. I tym sposobem odkryjesz, że osoby kłamiące lubią drapać się po szyi, nie potrafią wcześniej wypowiedzianych kłamstw odtwarzać zdarzeniowo, sposób wypowiadania się jest inny niż zazwyczaj, etc.

Równocześnie obserwując swego rozmówcę, zdołasz zobaczyć jak działają mięśnie twarzy w przypadku poszczególnych emocji. Rozpoznasz szczery uśmiech, nienawiść czy kłamstwo. Poznasz zainteresowania swego słuchacza, jak i dostrzeżesz sprawy, które wywołują u niego negatywne emocje.

Przy pomocy tego języka zdołasz nie tylko rozpoznawać emocje innych, ale także częściowo kamuflować swoje własne kłamstewka i zamiary. Zdołasz ukryć tajemnice, zarówno przed najbliższą rodziną, jak i wśród swej grupy zawodowej czy podczas ważnych dla Ciebie spotkań biznesowych.

Jeśli nadal wątpisz w siłę języka ciała, pomyśl o kilku sprawach. Dlaczego matka nowonarodzonego dziecka potrafi tak dobrze się z nim komunikować? Przecież malec nie zna żadnego języka. A jednak, dzięki bardzo silnej więzi między nimi, potrafi ona rozpoznać potrzeby dziecka. Dobrze wie, kiedy jest głodne, a kiedy śpiące. Wiadome jest nawet, że dziecko chce iść na spacer lub chce się bawić. Wszystko za pośrednictwem mowy ciała.


Konkluzje

Poznanie mowy ciała jest znakomitym wyborem na drodze rozwoju. Umiejętność ta znacząco ułatwi Ci kontakty interpersonalne, kontrolę swych zamierzeń oraz infiltrację współpracowników biznesowych.

Staniesz się znakomitym rozmówcą, jak i słuchaczem. Nie pozwolisz się więcej okłamać. Zawsze wychwycisz emocje i uczucia przekazywane wraz ze słowami, podczas każdej rozmowy.

Mowa ciała to sposób na nowy rodzaj życia. Sposób ten pozwoli na zwielokrotnienie odbieranych informacji z zewnętrznego świata, jak i na dużo lepsze zrozumienie uch. Język ciała to dar, o którego posiadaniu możesz sam zadecydować i którego możesz sam się wyuczyć. Wystarczy bowiem poświęcić trochę czasu na oswojenie się z teorią, a następnie praktykować, poznawać i pobierać nowych doświadczeń w życiu codziennym.

Na zakończenie chciałbym Ci życzyć powodzenia podczas zdobywania kolejnych sukcesów w opanowywaniu mowy ciała, jak i wielu okazji do jej praktykowania oraz lepszego poznawania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena