1. Pracuj kiedy jesteś najbardziej pobudzony
Może to brzmi nazbyt prosto, ale zaskakujące jest jak wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, kiedy ich mózg pracuje najbardziej wydajnie lub próbuje pracować właśnie wtedy kiedy są akurat na śpiący. Wybór odpowiednich godzin do pracy wymaga obserwowania siebie przez pewien czas, by móc ocenić kiedy masz najwięcej energii w ciągu doby.
Jeśli nie masz kontroli nad swoim czasem pracy, konieczne są pewne kompromisy. Jednak i w takiej sytuacji postaraj się zarezerwować najlepszy czas na najbardziej wymagającą pracę. Nie ma takiej metody, aby pozostać wydajnym przez osiem godzin pracy non stop, ponieważ ludzie to nie maszyny, a walka z naturalnymi mechanizmami odnosi najczęściej efekt odwrotny od zakładanego.
Sama rezerwuję poranne godziny na najbardziej intensywną pracę, a popołudniowe godziny przeznaczam na spotkania i zadania bardziej rutynowe. Taki schemat nie musi być regułą dla każdego. Jeśli lepiej koncentrujesz się po południu, zaplanuj swój czas pracy zgodnie z tym, co wolisz.
2. Poinformuj przyjaciół, znajomych i rodzinę
Ustalenie godzin, w czasie których pracujesz najbardziej wydajnie to pierwszy krok, a w drugim kroku poinformuj o tym przyjaciół, znajomych i rodzinę. Kiedy zostaną przez ciebie przygotowani, nie będzie im przykro, jeśli nie będziesz im akurat mógł poświęcić czasu, akurat wtedy gdy oni mają ochotę z tobą porozmawiać lub wpaść „na chwilę”.
3. Ustaw timer
Kiedy czujesz, że masz trudności ze skoncentrowaniem się na pracy, nawet gdy zadanie naprawdę sprawia ci przyjemność, spróbuj wykorzystać pracę z timerem. Ustal 45-minutowe interwały, w czasie w których będziesz pracował i nie pozwolisz na to, aby cokolwiek cię rozproszyło. Po zakończeniu 45 minut, koniecznie zrób 10-15 minut przerwy, w czasie której zrelaksujesz się i nie będziesz robić nic, co jest podobne do pracy, która właśnie wykonujesz.
4. Ustal listę 3 najważniejszych rzeczy do zrobienia danego dnia
Czasem trudno od rana zebrać myśli i z sensem zaplanować kolejne zadania, zanim wciągną cię w wir najpilniejsze sprawy. Lepsze efekty odniesiesz, jeśli dnia poprzedniego zapiszesz sobie 3 najważniejsze rzeczy do zrobienia następnego dnia i od razu od nich zaczniesz swój dzień pracy. To pozwoli od razu po rozpoczęciu dnia na skoncentrowanie energii na tematach najważniejszych., a nie najpilniejszych.
5. Wyłącz pocztę internetową, skype i ścisz dzwonek telefonu
Ile razy po zobaczeniu, że właśnie przyszła nowa poczta, przeskakiwałeś z tego, czym właśnie byłeś zajęty, do poczty, aby sprawdzić czego dotyczy e-mail? Ile razy potem udawało ci się wrócić na podobny poziom koncentracji na wykonywanym zadaniu? Wyłączenie najpopularniejszych czynników rozpraszających czyli poczty internetowej, skypa i ściszenie dzwonka w telefonie pozwoli na lepszą koncentrację na wykonywanej czynności i szybsze jej ukończenie.
Pracując samodzielnie, na własną rękę, czy pracując z domu, trudniej jest się zdyscyplinować, w czym pomóc może właśnie podniesienie efektywności czyli wykonywanie zaplanowanych czynności w krótszym czasie.