System bezpieczeństwa żywności ISO 22000- wszystkie informacje, krótych potrzebujesz Ty i Twoja firma przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego systemu.

Data dodania: 2011-04-21

Wyświetleń: 1444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Międzynarodowa Norma ISO 22000, która definiuje wymagania w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności obejmuje wszystkie organizacje mieszczące się w łańcuchu żywnościowym.  Jest jedynym międzynarodowym Certyfikatem Bezpieczeństwa Żywności.

Odpowiada za ustanowienie wytycznych systemu HACCP (postępowanie, które ma na celu zidentyfikowanie i oszacowanie skali zagrożeń, z punktu widzenia jej jakości zdrowotnej oraz ryzyka, jakie może wystąpić podczas przebiegu wszelkich etapów produkcji i dystrybucji). Zapobiega wielokrotnym auditom klientów. Powoduje wzrost liczby potencjalnych klientów. Zwiększa zaufanie do bezpieczeństwa wytwarzanych przez firmę produktów. Zapewnia ciągłe doskonalenie bezpieczeństwa żywności. Skierowana jest do organizacji, które w ramach swoich działalności zajmują się produkcją, przetwarzaniem, magazynowaniem, transportowaniem i obrotem żywności. Jest przeznaczony dla: producentów żywności, firm transportowych, magazynów, gastronomii, producentów materiałów opakowaniowych, producentów środków czystości, dodatków i innych składników, firm usługowych, producentów sprzętu, itp.

 Od wielu producentów  egzekwuje/wymaga się wypełnienia wymogów więcej niż jednego standardu (jest to kosztowne i powoduje niepotrzebną stratę czasu). Wprowadzenie tego systemu pozwoli Państwa firmom przede wszystkim wykazać zgodność z prawem żywnościowym oraz starać się o uzyskanie Certyfikatu. Poprzez wdrożenie tego Systemu uzyskują Państwo przewagę konkurencyjną na rynku oraz ograniczają utratę dobrego wizerunku firmy. Spełnione wymagania Państwa klientów zwiększą wiarygodność firmy.

Licencja: Creative Commons