W takim wypadku należy podjąć dodatkowe kroki mające podnieść bezpieczeństwo w całej firmie. Ochrony indywidualne oraz wprowadzanie tak zwanych systemów zarządzania bezpieczeństwem mogą znacznie zmienić dotychczasowe oblicze naszego przedsiębiorstwa pod kątem wykrywania oraz niwelowania rzeczy i sytuacji zagrażających życiu oraz zdrowiu.
Planowane zarządzanie bezpieczeństwem
Im więcej osób zatrudniamy, tym większe prawdopodobieństwo wypadku. W takiej sytuacji należy podjąć kroki związane z wprowadzeniem ogólnego systemu, w którego skład wchodzą wszyscy pracownicy oraz urządzenia do monitoringu. System zarządzania bezpieczeństwem, bo tak brzmi jego pełna nazwa, wiąże się z zaawansowanym bhp, ukierunkowanym na daną działalność. W jego skład wchodzi szereg działań: od początkowego planowania do etapowego wdrażania oraz monitorowania postępów. Mając już jakiś pogląd na sytuację bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, możemy w każdej chwili korygować system. Ostatnie punkty będą dotyczyły ciągłego przeglądu oraz rozwoju mającego wpływ na ochronę osobistą. Gdy tylko nadarzy się do tego okazja, należy urozmaicać go o nowe funkcje oraz możliwości. Może być to dokładniejszy monitoring, lepsze czujniki oraz sprzęt dla pracowników.
Indywidualne podejście do ochrony
Tak naprawdę najbliższe i najważniejsze elementy mające wpływ na ochrony indywidualne to wszelkiego rodzaju odzież ochronna. W jej skład wchodzą także przedmioty mające stanowić element dzielący nas od niebezpieczeństwa. Przykładem mogą być okulary ochronne, nauszniki, kaski, maski spawalnicze, ognioodporne ubranie oraz specjalne obuwie. Są to podstawowe środki ochrony indywidualnej, używane najczęściej w branży produkcyjnej i budowlanej. Dostarczenie ich pracownikowi jest obowiązkiem pracodawcy. Sprzęt powinien być w jak najlepszym stanie, a w razie uszkodzeń musi być wymieniony na nowy. W innych zawodach niezwiązanych z pracą fizyczną również należy dostosować środki ochrony indywidualnej tak, by wykonywane czynności nie stanowiły żadnego zagrożenia.