Nie każdy z nas ma tyle czasu, pieniędzy oraz zaparcia, aby poświęcić się pracy nad swoją sylwetka tak jak chociażby znany prezenter telewizyjny Krzysztof Ibisz. 

Data dodania: 2011-02-17

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakkolwiek go oceniamy, czy się z niego  śmiejemy to trzeba przyznać, że efekty widoczne są gołym okiem (chociaż Pan Krzysztof lubi je dość mocno podkreślać… ;) ).
To jest przykład człowieka, który uczynił z dbania nad swoją kondycją, ciałem i odpowiednim odżywianiem swoistą filozofię życiową i co najważniejsze, jest z tego widocznie zadowolony.

Co jednak mogą zrobić ludzie, którzy nie mają możliwości, a nie tyle samozaparcia do rzucenia się całkowicie w wir pracy nad samym sobą ?
Po drugie, czy warto w ten wir się w ogóle rzucać ?

Nie są to łatwe pytania.
Tak jak nadmieniłem już w 1 artykule dotyczącym ćwiczeń i odżywiania nikt nie jest taki sam. Mówimy tutaj tak o sferze fizycznej od budowy szkieletu, przez przemianę materii do ilości wytwarzanych hormonów jak i psychicznej, która ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak się rozwijamy.
 Niezwykle ważne jest odpowiednie zbalansowanie życia.
Większość z nas dzieli zazwyczaj swój czas na ten poświecony pracy oraz na czas wolny. Problem polega głównie na postrzeganiu czasu wolnego. Większość ludzi w Polsce za czas wolny uważa odpoczywanie na kanapie przed telewizorem, surfowanie w Internecie, wszelkiej maści grille oraz inne imprezy.
Co ciekawe wyjście na siłownie, jazda na rowerze, jogging grupują się w kategorii pracy !

Z takim podejściem bardzo ciężkie będzie wypracowanie odpowiednich przyzwyczajeń. Niestety,  częściej można nabyć złych przyzwyczajeń niż tych dobrych.

Dlaczego ?
Ponieważ z zasady traktowanie ćwiczeń jako pracy fizycznej powoduje, że zmniejsza się zarówno efektywność ćwiczeń jak i gubi się cel tych ćwiczeń, który jest jak najbardziej pozytywny.
Jednym z najważniejszych elementów budowania zdrowego podejścia do życia, a co za tym idzie odpowiedniej sylwetki jest pozytywne wyobrażanie samego siebie.

Pozytywne wyobrażanie samego siebie polega na tym, że z jednej strony powinniśmy zauważać i cieszyć się z każdego zauważonego postępu, każdego kilograma odjętego, czy dodanego. Dzięki temu w psychice  powstaje przekonanie co do tego, że to co robimy jest nie tylko efektywne, ale też właściwe dla nas i naszego ciała.
Drugim elementem pozytywnego wyobrażania jest wyobrażanie sobie celu. Jeżeli naszym celem jest np. zrzucenie brzuszka, to podczas ćwiczeń staramy się wyobrazić siebie z płaski brzuchem. Przy maksymalnym zmęczeniu treningiem staramy się widzieć każdy napinający się mięsień.

Dzięki tym elementom budujemy sobie świadomość co to tego, że obrana przez nas droga ma sens. Nie ważne ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić treningowi, ważne jest to z jakim przekonaniem, zaangażowaniem oraz motywacją do niego podchodzimy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena