Wyjazd w góry, czy na biwak lub jakiś obóz wędrowny niemalże wymusza na uczestnikach zaopatrzenia się w wygodne buty. Osobiście nie wyobrażam sobie tego typu wyjazdu bez dobrze wykonany, zapewniających odpowiednie usztywnienie, ciepło, a do tego wentylacje butów.


Data dodania: 2011-04-29

Wyświetleń: 2354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pewnie wydaje się Wam, że takie buty trekkingowe po prostu nie istnieją, a jeżeli nawet można je kupić, to za pewne za astronomiczną cenę.

Prawda jest jednak taka, że buty odpowiadające wyżej wymienionym wymaganiom spełnia wiele modeli obuwia, które możemy zakupić w naprawdę przystępnych już cenach. Myślę, że za taką kwotę możemy uznać 400-600 zł biorąc pod uwagę, że kupując takie buty mamy nadzieję, że posłużą one nam kilka sezonów zapewniają komfortową i bezproblemową współpracę.
Jak dobrać odpowiednie buty ?
Przy wybieraniu butów można kierować się wieloma kryteriami, jednak najlepiej byłoby na początku wybrać, czy maja to być buty niskie, średnie, czy wysokie. Oczywiście mówimy o  tym czy, a jeśli tak, to jak wysoko mają zachodzić za kostkę.
Wydaje się, że buty średniej wysokości będą najbardziej uniwersalne, ponieważ dobrze chronią kostkę przed skręceniem, a z drugiej strony powinny oferować dość dobrą oddychalność. Jeżeli zdarza się nam pochodzić po górach, a z drugiej strony mamy zamiar korzystać z butów również w codziennym użytkowaniu to chyba powinniśmy się skupić właśnie na tej kategorii.
Drugim dość istotnym, do niedawna jeszcze elementem był materiał, który został zastosowany do produkcji butów. Oczywiście istnieje podział na buty szyte ze skóry naturalnej i buty z tworzyw syntetycznych. Niegdyś najlepsze buty były produkowane ze skóry, potem palmę pierwszeństwa przejęły wysokiej jakości materiały syntetyczne, natomiast teraz…  praktycznie tylu samu zwolenników mają buty „skórzane” jak i „syntetyczne”. Dlaczego więc powinniśmy się zastanowić nad wyborem materiału ? Z dwóch powodów. Po pierwsze osobiste preferencje mają duże znaczenie (w  końcu buty mają być przede wszystkim wygodne), a po drugie inne sposoby ich impregnacji o czym musimy zawsze pamiętać.
Trzecim istotnym parametrem będzie oczywiście cena.
Czy zawsze buty trekkingowe droższe będą lepsze od butów tańszych ?
Nie zawsze.
Często cena zależy nie tylko od jakości materiałów wykorzystanych do produkcji czy samej jakości wykonania ale też pozycji i renomy firmy produkującej buty. W tym przypadku warto popytać się znajomych, czy poszukać recenzji i opinii w Internecie, które mogą nieco podpowiedzieć i doradzić.
Pozostałe parametry, jak kolor, sposób sznurowania, podeszwa, etc. oczywiście mają znaczenie, ale marketingowe… J. Oczywiście przesadzam i każdy szczegół może mieć znaczenie, jednak najważniejsze są te wymienione powyżej, natomiast wszelkie pozostałe już pozostawiam do osobistych dywagacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena