Latarki czołowe od dawna są jednym z podstawowych elementów ekwipunku alpinistów i grotołazów. Jednak znajdują one zastosowanie również w przypadku zwykłych wypadów turystycznych, eskapad wędkarskich, a także w codziennych czynnościach np. przy takich czynnościach jak naprawianie samochodu nocą.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 1799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większa dostępność latarek czołowych jest spowodowanie między innymi coraz nowszymi technologiami stosowanymi do ich produkcji na czele z diodami LED.
Do momentu pojawienia się pierwszych „czołówek”, w których zastosowano diody LED najpopularniejszym i właściwie jedynym rozwiązaniem było stosowanie małych, konwencjonalnych żarówek. Jednak tego typu oświetlenie charakteryzowa

ło się przede wszystkim większą wagą, krótkim czasem pracy na jednym komplecie baterii, większą podatnością na uszkodzenia orazgorszymi właściwościami oświetlającymi.
Jeszcze kilka lat temu nowego typu czołówki odstraszały wysoką ceną i przeznaczeniem raczej profesjonalnym, jednak teraz na rynku można kupić poza topowymi modelami również wiele modeli o bardzo przystępnej cenie, które w zupełności wystarczają do zastosowań codziennych.
Czym się różnią tańsze modele od tych droższych.
Przede wszystkim dwa parametry mają znaczenie dla określenia jakości latarki czołowej. Jest to natężenie światła generowane przez latarkę  a drugim parametrem jest czas przez jaki może pracować latarka na jednym komplecie baterii. Najlepsze modele latarek czołowych mają możliwość regulowania natężenia światłą co pozwala na płynny wybór między ilością potrzebnego światła, a czasem jaki może latarka działać. Posiadają również różne tryby działania, jak chociażby tryb pulsacyjny, czy rozproszonego światła. Są także dostępne na rynku modele, które usprawniają działanie latarki wystawionej na niską temperaturę, co zawsze skraca długość jej działania.
Czy jednak do zastosowań codziennych będą nam potrzebne topowe modele ?
Na pewno nie. Oczywiście warto wziąć latarkę, która generuje nieco mocniejsze światło, aby móc ją stosować w różnych warunkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena