W związku z rozpoczynającym się sezonem wiosennym, prezentuję kilka przydatnych porad dla początkujących, związanych z odpowiednim doborem sprzętu turystycznego i wspinaczkowego.

Data dodania: 2014-03-27

Wyświetleń: 2323

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprzęt wspinaczkowy i turystyczny dla początkujących

Wiosna zawitała w nasze progi już na dobre i znów ogromną popularnością zaczynają cieszyć się wszelkie sporty związane z turystyką, wspinaczką i rozmaitą aktywnością outdoorową. Chciałbym przedstawiać kilka najważniejszych informacji, które odnoszą się odpowiedniego wyboru sprzętu turystycznego, aby nie zaczynać tegorocznego sezonu od kontuzji.

 

Sprzęt wspinaczkowy

Dla każdego pasjonata wspinaczki wybór sprzętu z roku na rok staje się coraz bardziej oczywisty, jednak Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem muszą uważać na kilka ważnych elementów związanych z jego odpowiednim doborem. Zapoznając się ze wspinaczką wcale nie potrzebujemy bardzo specjalistycznego sprzętu, bowiem najlepiej swoje umiejętności szkolić bez zbędnego wspomagania i zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez profesjonalistów. Najważniejsze zatem są niewątpliwie buty wspinaczkowe, wytrzymałe karabinki i liny asekuracyjne.

Dobrze dopasowany but wspinaczkowy musi być co najmniej o jeden czy dwa rozmiary za mały, dzięki czemu może odpowiednio przylegać do stopy sportowca i pozwalać mu na stawianie bardzo precyzyjnych kroków nawet na najtrudniejszym terenie. Niezależnie od tego czy nasz but jest wiązany, sznurowany czy na rzepy, każdy z nich spełnia taką samą rolę i nie zachodzą między nimi żadne poważniejsze różnice.

Proste karabinki zakręcane wykorzystywane w początkowej fazie wspinaczki najlepiej sprawdzają się na ściance, bowiem zapewniają wspinaczom odpowiedni poziom asekuracji bez zbędnego komplikowania sobie życia.

Lina asekuracyjna powinna z pewnością być na tyle wytrzymała, aby utrzymała nasz ciężar ciała i dobrze pracowała z naszymi przyrządami asekuracyjnymi. Ważna jest również jej długość, która klasuje się między 50 a 70 metrami.

Zaopatrując się w te kilka podstawowych elementów wyposażenia wspinaczkowego, możemy śmiało zaczynać swoją przygodę ze wspinaczką, chociaż na ściankę czy skały przyda nam się jeszcze niewątpliwie sporo cierpliwości i samodyscypliny.

Sprzęt turystyczny

W wyborze sprzętu turystycznego mamy oczywiście o wiele większe pole do popisu nawet dla początkujących tułaczy. Wybierając się na wyprawę trekkingową w góry czy do lasu, podobnie jak podczas wspinaczki jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są oczywiście buty trekkingowe.

Rodzaj butów powinniśmy dopasować do rodzaju szlaku jaki chcemy obrać. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę po dosyć łatwym i płaskim terenie zalecam niskie buty trekkingowe, które sięgają zazwyczaj do kostki. Nie obciążają one zbytnio naszych stóp i zapewniają potrzebny dopływ powietrza.

Wybierając się jednak w teren bardziej wymagający, górzysty czy taki który nie jest oznaczony na oficjalnych mapach warto zaopatrzyć się w wysokie buty trekkingowe zasłaniające i stabilizujące naszą kostkę. Zapewniają one maksymalną ochronę naszym stopom przed czynnikami zewnętrznymi, roślinami czy wystającymi kamieniami, które mogłyby nas zranić i skutecznie uniemożliwić dalszą podróż.

Buty trekkingowe należy oczywiści odpowiednio dopasować do rozmiaru stopy i upewnić się, że żaden, nawet najmniejszy skrawek buta nie uciska nas czy nie ociera naszej skóry. Oprócz kontuzji mechanicznych, najczęstszym rodzajem urazów są właśnie te, spowodowane złym doborem butów. But trekkingowy posiada również odpowiednio przygotowaną, wytrzymałą podeszwę, dzięki której nasze kroki będą pewne bez względu na to po jakim terenie się poruszamy.

Outdoorowe wyprawy często rozkładamy na kilka dni, zatem aby być odpowiednio przygotowanym do spędzenia noc na szlaku trzeba także zabrać ze sobą kilka dodatkowych elementów wyposażenia. Namiot i śpiwór to oczywisty wybór, który z pewnością przychodzi na myśl każdej osobie, która planuje spędzić noc w terenie, jednak w górach przydadzą nam się także i inne gadżety.

Nic tak nie dodaje sił po nocy spędzonej w górach jak ciepły poranny posiłek i gorąca herbata czy kawa. Nie wszędzie jednak można rozpalić ognisko i nie oszukujmy się, rozpalenie ognia na tyle silnego, żeby przegotować wodę czy ugotować coś do jedzenia jest dosyć czasochłonne. Właśnie dlatego tak pomocna podczas wypraw w góry jest mała i poręczna kuchenka turystyczna. Prosta w rozłożeniu i transporcie z pewnością nie będzie zabierała nam dużo miejsca w plecaku, a zagwarantuje nam dostęp do stałego i silnego płomienia w niemal każdych warunkach. Kuchenka turystyczna, obok śpiwora, namiotu, butów trekkingowych, noża turystycznego i pojemników na wodę powinna znaleźć się w każdym plecaku osoby, która pragnie wybrać się na prawdziwą wyprawę outdoorową.

Obojętnie jak planujemy spędzić swój czas w górach, czy to wspinając się, czy wędrując po wybranych ścieżkach, odpowiedni wybór sprzętu z jakim chcemy się na naszą wycieczkę wybrać stanowi podstawę dobrze spędzonego czasu i dobrej zabawy, zatem warto zastanowić się i poświęcić trochę czasu na jego skompletowanie. Potem można już śmiało wyruszać na szlak, wspinać się i odpoczywać na łonie natury, które jak żadne inne miejsce pozwala na nabranie sił i naładowanie baterii swojego organizmu do dalszego działania.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena