Mapa jest tym przedmiotem, który koniecznie należy zabrać ze sobą, wybierając się na wycieczkę. I chociaż nowe technologie dają wiele możliwości, to jednak mapa turystyczna zapewnia najwięcej bezpieczeństwa podczas wędrówek.

Data dodania: 2020-05-07

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odpowiednia mapa turystyczna

Mapa turystyczna – czy istnieje idealne rozwiązanie?

Niestety idealne mapy turystyczne nie istnieją, a na pewno nie ma tych uniwersalnych. Decydując się na zakup odpowiedniej mapy, należy skupić się na wyborze właściwego obszaru. Jadąc w Bieszczady, mapa tych gór będzie prawidłowym wyborem jednak w przypadku Beskidów należy skupić się na konkretnym interesującym nas paśmie.

Podczas wyboru map, data ich wydania lub aktualizacji jest bardzo ważna. Zmiany przebiegu szlaków zdarzają się dość często, dlatego należy korzystać z tych map, które są najbardziej aktualne. Oczywiście zmiany mogą być tak świeże, że nadal nie zostały przeniesione na papier, dlatego podczas rozbieżności należy zwrócić szczególną uwagę na drogowskazy i znaki.

Skala mapy

Dla przypomnienia skala mapy jest to stosunek cm na mapie do cm w terenie. Skala 1: 40 000 oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada 40 000 cm w terenie. Chcąc przeliczyć to na inną miarę, należy skreślić odpowiednią liczbę zer.

Mapa górska o dużej skali jest bardziej dokładna, ponieważ zawiera więcej szczegółów oraz obejmuje o wiele mniejszy teren. Przykładem dużej skali jest np. 1: 10 000.

Mapa turystyczna o małej skali (np. 1: 60 000) przedstawia większy wycinek terenu, jednak nie zawiera tak dużo szczegółów.

 

Rodzaje map

Tym, co odróżnia od siebie mapy, jest nie tylko skala ale również materiał z jakiego są wykonane. Na rynku obecne są mapy laminowane, klasyczne, ale i te z papieru wodoodpornego. Każda z nich będzie miała swoje wady, jak i zalety.

 

Mapa laminowana

Mapa laminowana zabezpieczona jest plastikiem. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się podczas wiatru, ulewy czy dużych opadów śniegu. Laminowanie map pozwala na jej dłuższe użytkowanie, natomiast należy pamiętać, aby sprawdzać, czy nie doszło do zmian w przebiegu szlaków. Zaletami map laminowanych jest na pewno ich trwałość, wodoodporność oraz łatwość składania. Jednak komfort użytkowania takich map wiąże się z ich wyższą oceną oraz wagą.

Mapa papierowa

Mapa papierowa ma również swoich zwolenników, jest lekka, tania, ekologiczna, jak również można po niej pisać. Jednak brak laminacji powoduje to, że mapa jest mniej trwała, ciężej korzysta się z niej podczas wiatru, a w razie deszczu wymaga użycia mapnika.

Mapa z papieru wodoodpornego

Rozwiązanie to jest pewnego rodzaju połączeniem map laminowanych i tych tradycyjnych. Taka mapa górska jest lekka, wodoodporna, jak również łatwo zmieści się w kieszeni ze względu na możliwość jej zrolowania. Mapa z papieru wodoodpornego choć droższa to lepiej sprawdzi się na wietrze niż ta klasyczna.

Czym charakteryzuje się dobra mapa turystyczna

  • Czas potrzebny do przejścia szlaków
  • Odwzorowanie terenu
  • Dodatkowe szlaki- coraz częściej oprócz szlaków pieszych pojawiają się te rowerowe, konne a nawet ścieżki dydaktyczne.
  • Plany miast z zaznaczeniem najważniejszych punktów
  • Dodatkowe informacje o ciekawych miejscach czy zabytkach
  • Mapę szlaków. Mapa szlaków zawiera gęstość oraz miejsca łączenia się szlaków
  • Układ współrzędnych ( WGS-84)
  • Datę wydania lub aktualizacji
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena