Magnezja, czyli biały proszek przypominający talk czy puder często jest niewiadomą dla osób spoza środowiska wspinaczkowego.  Jednak magnezja jest to nic jak nieorganiczny związek chemiczny Mg5(OH)2(CO3)4, czyli hydroksowęglan magnezu. 

Data dodania: 2020-05-06

Wyświetleń: 502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Magnezja wspinaczkowa - jak wybrać?

Wykorzystywana jest nie tylko przez wspinaczy, ale także przez osoby trenujące pole dance, crossfit i ćwiczące na siłowni. Magnezja zapobiega poceniu się dłoni, dzięki czemu poprawia ich przyczepność do skały.

Dlaczego warto stosować magnezję?

Magnezja przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest pewny chwyt. Zmniejsza ona efekt pocenia się dłoni, poprawiając tym samym ich przyczepność nawet na malutkich chwytach i krawądkach. Biały proszek ma również aspekt psychologiczny, dodaje wspinaczom pewności podczas pokonywania pionowych trudności, dlatego często określana jest mianem “białej odwagi”.

Jaką magnezję wybrać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć magnezję w różnych formach, a wybór uzależnić od indywidualnych potrzeb i preferencji.

  • Najpopularniejszym rodzajem magnezji jest magnezja w proszku lub bryłkach. Sprzedawana jest w woreczkach lub puszkach. Można spotkać ją również w postaci bryłek. Po otwarciu wystarczy wsypać magnezję do woreczka, aby cieszyć się z jej właściwościami. Minusem tego typu rozwiązania jest to, że magnezja dość obficie się pyli oraz brudzi ubrania a podczas transportu czy energetycznego wspinania może łatwo się wysypać.
  • Magnezja w kostce waży z reguły, pomiędzy 56 a 120 gram. Przed użyciem należy ją rozkruszyć, dopasowując gradacje do własnych potrzeb. Przy wyborze takiej magnezji należy zwrócić uwagę na jej wagę, a nie objętość, ponieważ nawet z pozoru mniejsze opakowanie może wystarczyć na dłużej.
  • Magnezja w płynie nie brudzi tak jak magnezja w proszku, jednak zachowuje jej właściwości. Magnezja w płynie do połączenie sypkiej magnezji i alkoholu z dodatkiem kalafonii, która odpowiada za jej lepkość i utrzymanie na dłoni. Odmianami magnezji w płynie są te o konsystencji żelu lub kremu. Magnezja w płynie sprawdzi się idealnie dla miłośniczek pole dance, ponieważ pozostawia na dłoniach bardzo cienką i trwałą warstwę. Wspinacze mają swój patent na magnezję w płynie, używają jej jako podkład pod zwykłą magnezję.
  • Magnezja w kulce jest kolejną propozycją pojawiającą się na sklepowych półkach. Rozwiązanie to zapobiega nadmiernemu pyleniu się proszku. Aby zaaplikować magnezje na dłonie, należy ścisnąć wypełniony magnezją woreczek.

 

 

Akcesoria i regeneracja skóry

Specjalne woreczki na magnezję najczęściej o cylindrycznym kształcie przydadzą się do aplikowania i przechowywania magnezji. Warto zwrócić uwagę na wybór woreczka o odpowiednim rozmiarze tak, aby w środku mieściła się cała dłoń. Woreczki na magnezje nie muszą być nudne, ponieważ coraz częściej wykonywane są z różnych materiałów a wybór koloru i kształtu jest kwestią gustu.

Warto pamiętać, że magnezja bardzo wysusza skórę, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia. Aby odpowiednio chronić dłonie wspinaczy, na rynku można znaleźć specjalnie stworzone w tym celu kremy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena