Softshell? Co to właściwie jest i czy naprawdę go potrzebuję? To pytanie zadają sobie osoby, które kompletują wyposażenie na górskie wyprawy, wiedząc, że ubiór w góry powinien składać się z trzech warstw: bielizny termoaktywnej, warstwy termicznej (np. polara) oraz warstwy zewnętrznej chroniącej przed wiatrem i deszczem.

Data dodania: 2020-06-22

Wyświetleń: 645

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest softshell

Co kryje się pod pojęciem softshell?

Kurtka softshell powstała w odpowiedzi na bunt wobec odzieży ograniczającej oddychalność. Kurtki hardshell, chroniące przede wszystkim przed deszczem i wiatrem ograniczają w pewnym stopniu odprowadzanie pary wodnej. W celu uniknięcia przegrzania wielu ludzi rezygnuje z wędrowania w odzieży typu hardshell, zakładając ją dopiero w momencie silnego wiatru lub deszczu.

Softshell rozwiązał ten problem, zapewniając maksymalną wiatroszczelność i oddychalność kosztem ochrony przed wodą. Softshell damski, jak i softshell męski jest połączeniem dwóch części. Uszyta z elastycznych materiałów strona zewnętrzna zapewnia barierę dla wiatru oraz swobodę ruchów, natomiast za komfort termiczny odpowiedzialna jest strona wewnętrzna wykonana z miękkiej fleecowej ociepliny.

Kurtka softshell a ochrona przed deszczem

Kurtka softshell od zewnątrz pokryta jest hydrofobową powłoką DWR, która zapobiega wchłanianiu wody przez tkaninę, powodując jej skraplanie na powierzchni oraz swobodne spływanie. Rozwiązanie to na pewno poradzi sobie z lekką mżawką, natomiast na większe opady odpowiednia będzie kurtka hardshell.

Na rynku obecne są również modele z membraną chronią one w większym stopniu przed wiatrem i wodą, jednak będą cięższe i mniej oddychający niż wersje klasyczne.

Różnica między kurtką softshell z membraną a kurtką hardshell widoczna jest w użytych materiałach. Softshell nawet ten z membraną jest miękki, rozciągliwy oraz przyjemny w dotyku. Membrana użyta w kurtkach hardshell ma za zadanie chronić przed wodą, natomiast ta w kurtce softshell zwiększać jej wiatroszczelność (przykładem może być kurtka z membraną GORE-TEX Windstopper, która gwarantuje 100% ochrony przed wiatrem).

Kolejnym rozwiązaniem jest hybrydowa wersja kurtki softshell. Użycie membrany w miejscach bardziej narażonych na kontakt z wodą (np. ramiona czy kaptur) pozwala na zachowanie wszystkich właściwości typowej kurtki softshell przy lepszej ochronie kluczowych sfer przed deszczem.  

 

W jakich sytuacjach przyda się softshell?

Softshell damski i softshell męski jest kurtką wiatroszczelną i oddychającą, chroniącą przed lekką mżawką. Softshell sprawdzi się więc podczas wędrówek, kiedy może wiać wiatr, jednak wystąpienie odpadów jest niewielkie.

W przypadku prawdopodobieństwa większego deszczu oraz silniejszego wiatru lepiej sprawdzi softshell hybrydowy lub ten z membraną. Ze względu na swoją dobrą oddychalność softshell będzie świetnym wyborem podczas intensywnych i dynamicznych aktywności.

Kurtka softshell łącząc w sobie dwie warstwy tradycyjnego ubioru  outdoorowego, idealnie sprawdzi się zwolennikom podróżowania na lekko.

Softshell- na jaką porę roku?

W zależności od grubości wykorzystanej ociepliny na rynku dostępne są lekkie i dobrze oddychające kurtki softshell z przeznaczeniem na lato, jak również te grubsze na pory przejściowe. Chcąc wykorzystać softshell podczas zimowych aktywności, należy zadbać o dodatkową warstwę ocieplającą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena