Kijki w góry na zimę Zima w górach,choć piękna może być również kłopotliwa. Przedzieranie się przez zaspy jednak nie zawsze idzie w parze z entuzjazmem podziwiania zimowych widoków. W takich sytuacjach pomoc kijków trekkingowych jest wybawieniem!

Data dodania: 2020-04-15

Wyświetleń: 591

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kijki w góry na zimę

I chociaż kije trekkingowe nie są obowiązkowym elementem wyposażenia turysty, to na pewno ułatwiają przemierzanie górskich szlaków szczególnie zimą.

Jak kijki trekkingowe pomagają podczas zimowych wędrówek

Po pierwsze na kije trekkingowe przenoszona jest część ciężaru odciążając tym samym kręgosłup i stawy dolnych kończyn. Jest to szczególnie przydatne podczas długich trekkingów z ciężkim plecakiem.

Kijki trekkingowe zapewniają również dodatkowy punkt podparcia, a więc o wiele łatwiej zachować równowagę nawet podczas stromych zejść. Dodatkowe punkty podparcia (o ile kije są dobrze wyregulowane) pozwalają zachować wyprostowaną sylwetkę, co w korzystny sposób wpływa na stan kręgosłupa.

Podczas używania kijków pracują również górne mięśnie ciała a więc górski trekking staje się treningiem całego ciała!

Oprócz wyżej wymienionych zalet kijów trekkingowych należy również wspomnieć o tym, że ułatwiają one poruszanie się w głębokim śniegu. Za ich pomocą łatwo wyczuć korzenie czy kamienie ukryte pod warstwą białego puchu co jest szczególnie przydatne podczas szybkich zejść zaśnieżonym zboczem.

Jakie kije trekkingowe na wyprawy zimą

Kije trekkingowe mogą być używane przez cały rok, jednak przed zakupem warto zastanowić się nad wyborem tych bardziej przystosowanych do warunków zimowych.

Czym więc powinny charakteryzować się kije w góry dedykowane na zimowe wycieczki?

1. Materiał

Kije trekkingowe wykonywane są z reguły z karbonu lub aluminium. Te wykonane aluminium nieco łatwiej się odkształcają, ale trudniej jest je całkowicie złamać. Zimą lepiej wybrać kijki ze wzmocnionego aluminium, ponieważ zastosowanie odpowiednich domieszek oraz hartowanie zwiększa ich wytrzymałość.

2. Liczba segmentów

Na rynku można znaleźć kije składające się z dwóch, trzech, a nawet czterech segmentów! Większość turystów na sezon wiosenno/letni wybiera te 3-segmentowe. Na zimę zdecydowanie bardziej sprawdzą się kije 2-segmentowe lub kije skiturowe. Są one bardziej wytrzymałe, chociaż po złożeniu nieco dłuższe.

3. System blokowania

Kijki w góry mogą być skręcane lub posiadać zewnętrzną blokadę z dźwignią. Na zimę o wiele lepiej sprawdzą się kijki z zewnętrzną blokadą, ponieważ jest ona mniej awaryjna i mniej podatna na zamarzanie, jak również długość kijków można wyregulować nawet w grubej rękawicy.

4. Materiał i długość rączki

W zimie o wiele lepiej sprawdzą się kijki w góry, które posiadają rączkę wykonaną z syntetycznej izolującej pianki. Te wykonane z plastiku będą nieprzyjemne w dotyku i dodatkowo będą szybko wychładzać dłonie. Ważne jest również, aby kije na zimę posiadały wydłużona rączka, aby w razie potrzeby móc złapać kijek niżej.

5. Końcówka

Końcówki kijów mogą być widiowe lub stalowe. W zimie lepsze będą groty widiowe, ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia i dłużej zachowują ostrość.

6. Talerzyki

Na zimowe wycieczki niezbędne będą duże talerzyki. Zapobiegają one zapadaniu się kijków w śnieg. Wybierając talerzyki, lepsze będą te nakręcane niż wciskane. Należy również wybrać te talerzyki, które są z tej samej firmy co posiadane kije.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena