Przygotowanie ciepłego posiłku w trakcie długiego trekkingu to duże udogodnienie. Podobnie ma się sytuacja, gdy planujemy wielodniowy pobyt na kempingu. Wystarczy do tego kuchenka turystyczna i kartusz z gazem. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów kartuszy, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

Data dodania: 2020-04-08

Wyświetleń: 455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gaz turystyczny- jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Skąd popularność kuchenek na gaz turystyczny?

Większa część turystów wybiera kuchenki na gaz turystyczny. Ich zaletą jest niska waga oraz łatwość obsługi. Niezbędny będzie do zestawu kartusz gazowy, czyli fabrycznie wypełniony gazem pojemnik. Funkcjonuje tutaj standard EN417, który jest spełniony przez większość modeli. Jednak nie ma gwarancji, że konkretny zawierający gaz kartusz będzie odpowiedni do kuchenki, którą posiadamy. Nie ma znaczenia marka, ale to w jakim systemie zasilania gazem funkcjonuje.

Który system należy wybrać, gdy chodzi o kartusz gazowy?

Warto odpowiedzieć na kilka prostych pytań, aby wiedzieć jaki kartusz gazowy będzie najlepszym rozwiązaniem:

  • Który kraj jest celem podróży?
  • Jak będziemy się przemieszczać?
  • Nocleg będzie w jednym czy kilku miejscach ?

Najlepsze rozwiązanie na trekking to kartusz gazowy z gwintem

Najlepsze rozwiązanie, gdy planujemy trekking, to kartusz gazowy z gwintem. Aby aktywować kartusz z gazem wystarczy dokręcić go do naszej kuchenki. Po zakończeniu gotowania odkręcamy kartusz, a gaz pozostały w środku nie będzie się ulatniał. Dodatkową zaletą jest to, że występuje w trzech różnych wielkościach: 500, 200 i 100 g.

Kartusz gazowy z gwintem można dostać bez większych problemów w sklepach turystycznych na całym świecie. Produkują je m.in. firmy GoSystem, Coleman czy Optimus.

Przebijany kartusz-powszechność nie idzie w parze z praktycznością

Aby użyć ten konkretny turystyczny gaz, bierzemy kuchenkę i przebijamy kartusz. Poza niską ceną, która będzie atutem, minusem jest brak możliwości zamknięcia naboju. A nawet gdy występuje zawór wydaje się, że jest to rozwiązanie do awaryjnych zdarzeń. Gazy o pojemności 190 g są dostępne w Europie. Szczególnie są to Włochy i Francja. Za to trudno będzie je dostać np. w Norwegii. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w żadnym przypadku taki kartusz gazowy nie może być przewożony w samolotach.

Mniej pratyczny, ale dający wygodne gotowanie kartusz DIY

Kartusz DIY, to butelka pionowa, która została zakończona cienkim czubkiem. To rozwiązanie jest nieporęczne, ale umożliwia bardzo komfortowe gotowanie. Gdy planujemy biwak stacjonarny i nie będzie miała znaczenia waga kartusza, można wybrać gaz turystyczny z tym rozwiązaniem. Można go dostać w USA i Europie. Warto wiedzieć, że na rynku funkcjonuje przejściówka, która umożliwia podłączenie do kuchenek innych marek.

 

System Eesy Click w kartuszach

Kolejną opcją są kartusze z systemem Easy Click. Aby możliwe było gotowanie, wciskamy kartusz do naszej kuchenki. Także w tym rozwiązaniu mamy automatyczny zawór. I tutaj dostępne są przejściówki pod kuchenki gazowe z gwintem. Samo rozwiązanie można kupić w wielu krajach Europy. Szczególnie popularne jest we Francji.

Jak widać wybór systemów w kartuszach jest dość spory. Należy dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena