Sudety to idealne miejsce dla aktywnego wypoczynku. Choć są to drugie, co do wielkości góry w Polsce, znajduje się tu wiele nieodkrytych jeszcze i mało popularnych miejsc, gdzie można odnaleźć spokój, podziwiając przy tym niespotykane formy skalne, bogatą roślinność czy zachwycające krajobrazy.

Data dodania: 2015-02-27

Wyświetleń: 3867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sudety - atrakcje które warto zobaczyć!

Góry rozciągają się na długości ok. 300 km, oprócz znanych komercyjnych ośrodków, znajdują się tu także niewielkie miejscowości, bogate w liczne atrakcje turystyczne. Sudety posiadają bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową, jest tu wiele hoteli, willi, pensjonatów a także kwater czy schronisk.  Sudety to oaza dla osób ceniących aktywny wypoczynek zarówno latem jak i zimą. W wielu miejscach zostały stworzone liczne ścieżki rowerowe, dzięki czemu z jednego miejsca można zwiedzić całą okolicę. Do najbardziej popularnych szczytów, tuż obok Śnieżki i Śnieżnika zaliczana jest Czarna Góra. Jest to równocześnie jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w całej Polsce. Innowacyjna infrastruktura oraz szeroko rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że obecnie jest to epicentrum sportów zimowych na Dolnym Śląsku. Czarna Góra zachwyca nie tylko zimą ale i latem. Można stad urządzać wiele wędrówek nie tylko pieszych ale i rowerowych. Jednym z wielu niezliczonych atutów tej części Sudetów są trasy turystyczne przeznaczone zarówno dla miłośników wielkich wypraw jak i rodzin z dziećmi, młodzieży a także łagodne szlaki - idealne dla osób starszych, seniorów.

Jedną z najbardziej osobliwych a jednocześnie urokliwych i zarazem tajemniczych form występujących w Sudetach są wodospady. Króluje 27 m Wodospad Kamieńczyka położony w Karkonoszach, tuż obok niego należy wymienić wodospad Wilczki znany również jako Wodogrzmoty Żeromskiego, usytuowany w Międzygórzu. Niewątpliwie wodospady są jedną z wizytówek Sudetów.

Dla osób preferujących inne formy wypoczynku, a mianowicie wakacje nad wodą, polecamy natomiast Zalew w Starej Morawie. Jest to ogromne kąpielisko, powstałe na powierzchni 5,5 ha, otoczone górami, dzięki czemu tworzy niesamowity krajobraz. Teren ten jest jeszcze nieodkryty przez rzesze turystów, przez co można odnaleźć spokój przy jednoczesnym wypoczynku i rekreacji.

Warto odwiedzić również uzdrowiskowy zakątek Sudetów, znany jako polskie zagłębie zdrojowe. Miasteczka, w których znajdują się uzdrowiska, pijalnie wody mineralnej mają charakterystyczny klimat, panuje w nich niepowtarzalna atmosfera oraz energia.  Są one jednocześnie bardzo malownicze. Do ich grona zalicza się przede wszystkim niewielkie miejscowości, tj. Długopole Zdrój, Polanica Zdój czy Lądek Zdrój. Wśród wód mineralnych na terenie Sudetów dominują szczawy, które korzystnie oddziałują na układ krążenia oraz system nerwowy. Pobyt i noclegi w tych okolicach polecane są przede wszystkim osobom starszym, skarżącym się na dolegliwości zdrowotne i złe samopoczucie.

Sudety to miejsce pełne niezliczonych walorów i atrakcji. Znajduje się tu wiele miejsc, do których nie dotarła jeszcze powszechna globalizacja i komercjalizacja. Bogata flora, zróżnicowane atrakcje, rzeźba terenu czy malownicze krajobrazy sprawiają, że każdy znajdzie tu cząstkę siebie…

Licencja: Creative Commons
1 Ocena