Jeśli naszą pasją są podróże, to z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na stolicę Warmii i Mazur - Olsztyn.Czy to piękne miasto, jest nam w stanie zaoferować coś więcej niż zielone lasy i czyste jeziora? Czy odnajdziemy tu miejsca warte odwiedzenia?

Data dodania: 2012-03-30

Wyświetleń: 1835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Olsztyn, będąc stolicą jednego z największych województw w Polsce, łączy w sobie wiele zalet. Do olsztyna zjeżdzają turyści i biznesmani już nie tylko z całego kraju, ale również z innych państw Europy. Bliskość Rosji i innych krajów byłego związku radzieckiego również wpływa pozytywnie na wielokulturowość tego miasta.

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić zabytki Olsztyna, w pierwszej kolejności należałoby udać się na olsztyńskie Stare Miasto. Olsztyńska starówka choć nie jest największa w porównaniu do innych polskich miast, zdecydowanie ma kilka zalet.

Powstały w ok. 1348 roku Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, stanowił kolebkę powstania późniejszeggo miasta. To wokół jego murów w XIV wieku powstawał zalążek przyszłej stolicy Warmii i Mazur. Administratorem Zamku w latach 1516-1519 i 1520-1521 był sam Mikołaj Kopernik. Jest to piękny zabytek, zdecydowanie godny odwiedzenia, zwłaszcza, że w jego wnętrzu znajduję się aktualnie Muzeum Warmii i Mazur.

Muzeum powstało 29 marca 1945 roku i od tamtej pory sytematycznie powiększa swoją kolekcje. W zbiorach muzeum można odnaleźć zabytki z takich dziedzin jak archeologia, historia, numizmatyka, sztuka, rzemiosło artystyczne, piśmiennictwo i kultura ludowa. Do jego majątku należą miedzy innymi wspomniany Zamek Kapituły Warmińskiej, Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, pola grunwaldzkie w Stębarku, pałac Dohnów w Morągu czy część ratusza w Szczytnie.

Wkraczając na olsztyńskie Stare Miasto nie można niezauważyć innego znakomitego zabytku. Jest nim Wysoka Brama z XIV wieku. W 2003 roku Wysoka Brama została odrestaurowana, a w jej blendzie umieszczono podarowany przez Jana Pawła II wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju.

Kilkaset metrów za Wysoką Bramą, znajduje się Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Św. Jakuba Starszego.Był to pierwszy Kościół w Olsztynie, wznoszony od pierwszych dni powstawania miasta.Jest to miejsce niezwykłe i powinno koniecznie znaleźć się na naszej liście zabytków podczas zwiedzania Olsztyna.

Bez wątpienia w cały Olsztynie i jego okolicach, zabytków można znaleźć co nie miara.Planując podróż, warto zaopatrzeć się w informator turystyczny lub wyjąć przewodnika, by w ciekawy sposób urozmaicił nam zwiedzanie tego niezwykłego miasta.Niektóre hotele w Olsztynie, udostępniają miejskich przewodników bezpłatnie, więc warto przed przyjazdem zaplanować sobie nocleg w dobrym hotelu np. nad jeziorem. Z całą pewnością, odwiedzający Olsztyn turyści nie będą się tu nudzić, gdyż jest to miasto nie tylko pełne zabytków, ale przede wszystkim miastem z pięknym pejzażem o niebagatelnej, artystycznej duszy.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena