Nawet jeżeli zażywanie tabletek antykoncepcyjnych stało się szeroko rozpowszechnione i ogólnie akceptowane, to i tak ich pierwszorazowe przypisanie wymaga zebrania od kobiety dokładnego wywiadu chorobowego. Pozwoli to na wykrycie wszelkich ukrytych czynników ryzyka. Jakie są więc skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Data dodania: 2012-05-17

Wyświetleń: 1412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Działania niepożądane występują u zasadniczo zdrowych kobiet, przede wszystkim w pierwszych miesiącach ich stosowania. Często mają wówczas miejsce nieregularne krwawienia, podplamianie lub krwawienia międzymiesiączkowe, lekkie bóle głowy, nudności i poczucie napięcia w piersiach. Również libido, czyli popęd seksualny, może ulegać osłabieniu lub zwiększeniu. Zwykle wymienione wyżej dolegliwości znikają po upływie maksymalnie kilku tygodni lub ewentualnej zmianie pigułek na inne.

Mówiąc o silnych działaniach niepożądanych, należy wymienić przede wszystkim ryzyko zakrzepicy. Względne ryzyko jej wystąpienia leży na podobnym poziomie, jak u kobiet w ciąży, czyli nie jest duże, jednak warto i w tym przypadku odwiedzić lekarza, przed podjęciem decyzji o zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Istnieją również pewne grupy kobiet, u których możliwość wystąpienia niepożądanych skutków przyjmowania pigułek jest zdecydowanie wyższe. Do grup tych należą kobiety palące papierosy. W ich przypadku ryzyko zawału serca i udaru mózgu wzrasta wyraźnie wraz z liczbą dziennie wypalanych papierosów.

Dalszą niebezpieczną kombinację stanowi tabletka antykoncepcyjna i regularne spożywanie alkoholu. Ponadto, szczególnej lekarskiej opieki i prowadzenia antykoncepcji wymagają kobiety po 40 roku życia, z nadciśnieniem, zaburzeniami gospodarki lipidowej, nadwagą, cukrzycą, chorobami żył, zaburzeniami krzepliwości krwi, padaczką, mięśniakami macic, oraz chorobami wątroby i układu żółciowego.

Warto również wiedzieć, iż kobiety które w trakcie wczesnej ciąży cierpiały w związku z nasiloną wysypką pod postacią pęcherzyków, efekt ten zawdzięczały zawartymi w tabletkach gestagenom.  Jeśli więc kobieta, z jakiegoś powodu wiele godzin w ciągu dnia spędza nieruchomo w fotelu lub łóżku, powinna odstawić tabletki antykoncepcyjne do czasu zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Powodem tego jest fakt, iż ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej zwiększa się u kobiet, które z jakichś powodów nie są wystarczająco aktywne fizycznie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena