Oprócz względnie pewnej ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę, tabletka antykoncepcyjna cechuje się wieloma innymi, pozytywnymi  działaniami. Dzięki temu, tabletka ta coraz częściej znajduje swoje zastosowanie również w celach terapeutycznych. W czym więc jeszcze może być pomocna tabletka antykoncepcyjna?

Data dodania: 2012-05-17

Wyświetleń: 1143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować, boryka się z problemem nieregularności występowania miesiączki oraz ogromnych wahań stopnia jej nasilenia. Z pomocą tym młodym dziewczętom, przychodzi właśnie tabletka antykoncepcyjna, która wahania te reguluje, a przy okazji sprawia, że sama miesiączka staję się również mniej uciążliwa. Istnieją badania potwierdzające, iż o 90% zmniejszają się dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem czy zespołem przedmiesiączkowym, zwanym potocznie PMS ( ang. PMS – premenstrual syndrome;), który objawia się poprzez napięcie w piersiach, obrzęki, jak również inne psychofizyczne objawy ujawniające się na krótko przed okresem i zanikają wraz z rozpoczęciem się krwawienia miesiączkowego.

Ponadto tabletka antykoncepcyjna pomaga również w zmniejszeniu nadmiernego krwawienia w czasie miesiączki aż u 60-80% kobiet zażywających regularnie tabletki.

Kolejnym powodem, dla którego kobiety powinny zażywać doustne hormony w pigułkach jest fakt, iż zawierają one działające antyandrogennie gestageny, które redukują objawy trądziku, hirsutyzmu (nadmierne owłosienie) czy łysienia. Skuteczność tego działania potwierdza 50-80%  kobiet, przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.

W dalszej kolejności doustne leki antykoncepcyjne zmniejszają w 50-80% przypadków zmniejszają ryzyko zapalenia jajników i jajowodów oraz redukują częstotliwość występowania niektórych chorób piersi.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż w przypadku gdyby tabletka nie zadziałała prawidłowo, to i tak ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej jest o 90% mniejsze niż u kobiet stosujących antykoncepcję za pomocą innych metod.

Tabletka antykoncepcyjna jest niezaprzeczalnie jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, jednak należy pamiętać, że o prawidłowym wyborze odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych, powinien zadecydować lekarz, opierając się na indywidualnym badaniu ginekologicznym lub wywiadzie z pacjentem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena