Skoki sapdochronowe to rozrywka przeznaczona nie tylko dla profesjonalistów. Nawet bez konieczności przechodzenia kursu skakać może każdy.

Data dodania: 2013-04-12

Wyświetleń: 1992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje skoków spadochronowych

Sport to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje ono wiele dyscyplin podzielonych na zróżnicowane techniki i podgrupy. Tak samo jest w skokach spadochronowych. W tym sporcie, będącym również hobby wielu osób dominują dwa rodzaje technik: RW i Freefly. Oprócz tego można spotkać się z takimi kursami jak: BASIC, AFF, FS1. W skokach ze spadochronem modne są również tandemy. Decydując się na jedną technikę skakania nie wyklucza się próbowania innych.

Ten ekstremalny sport wymaga jednak pewnego przygotowania, najlepszą jego formą okazują się być kursy spadochronowe, dzięki którym można uzyskać prawo do samodzielnych skoków. To właśnie dzięki nim poznaje się arkany tego magicznego sportu. Poprzez szkolenia można zdobyć wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Takie połączenie zwiększa bezpieczeństwo skakania. W części teoretycznej kursant zdobywa wiedzę na tematy: jak zachować się podczas swobodnego spadku, jaką pozycję przyjąć, jakie są procedury w razie awarii. Teoria obejmuje również bezpieczne lądowania, otwieranie spadochronu, budowę kompletu spadochronowego (jakie elementy się na niego składają i do czego służą) itp. Druga część tzw. praktyczna to już skoki. Początkowo wykonuje się je na specjalnej uprzęży, a później po prostu w powietrzu. Zanim nastąpi samodzielny skok kursant jest stale monitorowany przez dwóch instruktorów. W kolejnym etapie instruktor jest już tylko jeden. Do ich obowiązku należy przekazanie uczącemu się jaką pozycję powinien przyjąć w locie, jak się ustawić, jak korygować swoje błędy. Takie przygotowanie pozwala na przystąpienie do egzaminu i pozytywne jego zaliczenie.

Jeśli chodzi o skoki spadochronowe RW, to jest to tradycyjna technika skakania w zespole. Podczas takiego skoku można tworzyć różne połączenia, są to tzw. pozycje płaskie. Druga technika Freefly polega na skakaniu pionowym do ziemi. Jest to ciekawa propozycja gdyż można lecieć zarówno głową do góry, jak i do dołu, a nawet na siedząco. Jeśli w tym stylu tworzy się formacje, skacze zespołowo, to zmienia ona nazwę na VRW.

Dobór odpowiedniej techniki jest ważny, ponieważ pomaga realizować własne marzenia oraz odkrywać nieznane do tej pory możliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena