Tak jak każdy dorosły, również dziecko może zostać pokrzywdzone przestępstwem np. przez szkolnych kolegów czy potrącenie przez samochód. Sytuacja ta staje się wtedy przykra i stresująca zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, pozostawiając trwały ślad w psychice dziecka.
Ważne jest wtedy, aby rodzice postarali się, aby ich dziecko jak najmniej odczuło stres związany z wykryciem i ukaraniem sprawcy. Przede wszystkim należy otoczyć je opieką i zapewnić poczucie, że nie jest samotne. Następnie dla dobra dziecka pomimo tego, że może sam zgłosić przestępstwo należy samemu podjąć najważniejsze kroki związane z zawiadomieniem odpowiedniego podmiotu o przestępstwie, zawiadamiając Policję, dlatego, że dla dziecka opowiadanie o tym co się stało może być przykrym przeżyciem.
W przypadku popełnienia przestępstwa wobec dziecka należy ograniczy jego kontakty z sądem i Policją do minimum. Po zawiadomieniu Policji nie musimy zawiadamiać nikogo innego, ponieważ sąd lub prokurator zawiadamia sąd rodzinny, który rozważa konieczność zastosowania innych środków, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka pokrzywdzonego przestępstwem.
Rodzice jako przedstawiciele ustawowi mogą reprezentować swoje dziecko podczas rozprawy sądowej, ponieważ dziecko nie może bronic swoich praw samodzielnie, pamiętając przy tym, że mają prawo do korzystania z takich samych uprawnień jak dziecko. Rodzic chcąc pomóc swojemu dziecku w czasie postępowania może również dodać mu otuchy, będąc obecnym podczas przesłuchania.
Może się również zdarzyć tak, że sąd dla otrzymania bardziej wiarygodnych dowodów poprosi rodzica, aby to on zadawał pytania swojemu dziecku. Obecność rodzica na sali rozpraw na pewno pomoże dziecku.