Praca operacyjna - formy i metody prowadzenia pracy operacyjnej. Wywiad, zasadzka, pułapka, zakup kontrolowany, wykorzystanie zbiorów ewidencji kryminalnej.

Data dodania: 2011-04-27

Wyświetleń: 9130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PRACA OPERACYJNA

Formy, metody pracy operacyjnej.

FORMY PRACY OPERACYJNEJ

 

Aktywni zawodowo funkcjonariusze wiedzą, że przedstawiony poniżej podział w zasadzie nie jest aktualny i obowiązywał do 2004r.

Nie oznacza to jednak, że ma to jakieś szczególne znaczenie. Podziała i nazewnictwo w odniesieniu do form pracy operacyjnej ma znaczenie jedynie techniczne z praktycznego punktu widzenia. Nazewnictwo obowiązujące obecnie, które nie obejmuje np. formy zwanej INWIGILACJĄ tylko efekt zmiany Zarządzenia normującego prace Policji w zakresie pracy operacyjnej i nie dotyczy właściwie meritum.

Mimo tego traktujcie Szanowni Państwo podany przeze mnie podział bardziej, jako wskazówkę. Chodzi mi, głównie o to, że wspomniana wyżej inwigilacja, choć jako forma pracy operacyjnej nie istnieje to jak nazwać rozpoznania osoby objętej zainteresowaniem i zbieranie informacji na jej temat w ramach np. ROZPRACOWANIA OPERACYJNEGO (forma pracy określona obecnie) lub nawet TECZKI OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA (kolejna aktualna forma pracy operacyjnej – powrót do nazewnictwa przed 1996r.)

Formy pracy operacyjnej:

Rozpoznanie (obecnie Operacyjne rozpoznanie)Inwigilacja (nie funkcjonuje w ramach pracy Policji)Rozpracowanie Poszukiwania

METODY PRACY OPERACYJNEJ

Metody pracy operacyjnej to wszelkie metody prowadzące do uzyskania interesujących organy ścigania informacji. Począwszy od zwykłego kojarzenia związanych ze sobą faktów (analiza) skończywszy na skomplikowanych i planowanych kreacjach rzeczywistości, celem usytuowania się w bliskości sprawców bez wzbudzenia w nich jakichkolwiek podejrzeń oraz zebranie dowodów i zatrzymanie ich z jednoczesna możliwością przypisania im winy w odniesieniu do konkretnych czynów przestępnych (kombinacje operacyjne, zasadzka, obserwacja).

Jak prowadzić pracę operacyjną i dlaczego często nie przynosi ona zamierzonych efektów z powodu dekonspiracji prowadzących ją funkcjonariuszy świetnie obrazuje sytuacja z dowcipu:

 

Przychodzi policjant do baru.

Barman do policjanta:

- Pan to pewnie z Policji?

Policjant: - Oooo! Jak Pan się zorientował?

Barman: - Hmmm. Po czapce.

Dowcip może i marny, ale obrazuje, że aby w konkretnym środowisku uzyskać potrzebną nam wiedzę musimy być przygotowani i nie zabierać ze sobą swojej „czapki”, czyli nawyków, słownictwa, itp. Dobry „operacyjny”  wtapia się w otoczenie, w którym działa.

Dowcip ten przypomina też, że podobnie jak jedna strona prowadzi rozpoznanie tak druga prowadzi kontr-rozpoznanie.

METODY PRACY OPERACYJNEJ:

 

Wywiad,Zasadzka,Pułapka,Zakup kontrolowany,Wykorzystywanie środków technicznych,Przesyłka niejawnie nadzorowana,Obserwacja,Penetracja terenu,Wykorzystywanie zbiorów ewidencji kryminalnej i materiałów archiwalnych,Eksperyment operacyjny,Analiza,Kontrola korespondencji,Działania maskujące,Korzystanie z osób niebędących policjantami,Wykorzystanie obiektów specjalnych,Kombinacja operacyjna,Współdziałanie z organami kontroli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena