Jeśli popełniono przestępstwo, a Ty zostałeś pokrzywdzonym to od twoich działań zależy najwięcej. Nie kieruj się jednak zasadą „oko za oko, ząb za ząb” i nie wymierzaj samemu sprawiedliwości, ponieważ nie masz do tego prawa.

Data dodania: 2011-05-04

Wyświetleń: 2439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym zadaniem, które warto wykonać jest zapamiętanie ważnych numerów telefonów, za pomocą których otrzymamy niezbędną pomoc. Każdy organ zajmujący się zwalczaniem przestępczości ma obowiązek ścigać popełnione przestępstwo. Istnieje kilka istotnych spraw jakie musimy podjąć czekając na funkcjonariusza Policji.

Po pierwsze powinniśmy zatroszczyć się o siebie  i osoby nam towarzyszące. Nie czekajmy do przybycia pogotowia ratunkowego oraz policji i udzielmy pierwszej pomocy poszkodowanym, gdyż od naszej zwłoki może zależeć zdrowie, a nawet życie człowieka.

Następnie należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i nie pozwolić, aby ludzie przyglądający się wypadkowi pozacierali zostawione przez sprawcę dowody, pamiętając o tym, aby samemu niczego nie dotykać, bo w ten sposób nie pomożemy tylko utrudnimy odtworzenie przebiegu zdarzeń. Pomóc Policji w ujęciu sprawcy możemy także poprzez zanotowanie najważniejszych informacji i poproszenie  świadków o nie opuszczanie miejsca zdarzenia, ponieważ nasze obserwacje i spostrzeżenia mogą znacznie pomóc.

Ważne jest, aby nie bać się policjanta i nie denerwować jego przybyciem. Należy być spokojnym i myśleć o tym, że osoba, która przybędzie podejmie wszelkie działania, aby nam pomóc.

Nie działajmy natomiast na własną rękę, ponieważ z reguły nie mamy pojęcia o krokach postępowania, ale rownież nie dysponujemy wystarczającym sprzętem, aby odnaleźć przestępcę. Dlatego też najlepiej oddać sprawę w powołane ręce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena