Większość z nas lubi pomagać innym, szczególnie tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Jednak robimy to czasami bez zastanowienia. A czy pomyśleliśmy kiedyś, jak takie zwykłe pomaganie wygląda od strony prawnej?

Data dodania: 2011-01-18

Wyświetleń: 1165

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pomagać inym możemy na wiele różnych sposobów, m.in. zostając wolontariuszem, wspierając wybraną przez nas fundację, biorąc udział w zbiórce żywności czy też przekazując darowiznę, którą możemy odliczyć w PIT.

Najważniejsze jednak jest to, aby pomoc dotarła faktycznie do potrzebujących oraz była udzielana zgodnie z prawem.


-Jak zostać wolontaruszem? Jeśli chcesz pomagać w ten sposób, powinieneś zwrócić się do najbliższego centrum wolontariatu. Można także zgłosić się do pobliskiego ośrodka pomocy społecznej. Tam dokładnie wiedzą, gdzie potrzebni są wolontariusze.

-Kto może być wolontariuszem? Praktycznie każdy, jednak są oczywiście dwa zastrzeżenia: osoba niepełnoletnia musi mieć na przykład zgodę rodziców, natomiast ukończenie 18 lat jest wymagane, by zostać wolontariuszem w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

-Gdzie można pomagać? Wolontariuszem można być między innymi w różnych fundacjach, stowarzyszeniach, szkołach, szpitalach publicznych, hospicjach itp.

-Gdzie możemy oddawać żywność oraz rzeczy? Najlepiej zapytać o to w organizacjach pomocowych, ich przedstawiciele udzielą nam informacji o najbardziej potrzebnych w danym momencie rzeczach.

-Co z wpłatami pieniężnymi? Najlepiej wpłacić pieniądze na konto organizacji, która ma status tzw. organizacji pożytku publicznego. To ważne, gdyż takie organizacje nie działają w celu osiągnięcia zysku. Co więcej, muszą one przestrzegać przepisów ustawy o wolontariacie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena