Kiedy oceniamy pacjenta przez pryzmat dysfunkcji mięśniowo- powięziowej uznając strukturalną zależność odległych części ciała mamy możliwość wpływania nie tylko na objawy i ich bezpośrednie zależności, ale również na przyczyny pochodzące z dysfunkcji posturalnych. 

Data dodania: 2011-01-14

Wyświetleń: 4130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Techniki Kinesiology Tapingu

-Mięśniowe

-Więzadłowe

-Powięziowe

-Korekcyjne

-Limfatyczne

-Funkcjonalne

Istnieje osiem testów przesiewowych oceniających stan napięcia powięzi i skóry w organizmie:

1.Test kończyny górnej

2.Test wyprostu szyi

3.Test górnej części tułowia

4.Test klatki piersiowej

5.SLR test

6.Test Patrick’a

7.Test uciskowy brzucha

8.Test dolnej części kręgosłupa

Teoria balonu pozwala w ocenie pacjenta, pomaga w przeprowadzeniu analizy strukturalnej, która dotyczy organizmu człowieka, gdzie znajdują się pewnego rodzaju uwypuklenia,  gdzie zwykle dochodzi do rozciągnięcia, do ścieńczenia przestrzeni pod podwięzią powierzchowną gdzie znajduje się duża jej swoboda. Oceniamy pewne wysokości poszczególnych części ciała, możemy oceniać pewnego rodzaju dysfunkcje jako elementy zaburzone poprzez skrócenie lub wydłużenie. Zawsze odnosi się to do struktur mięśniowych, które nie są tylko motorem napędowym ruchu, ale odgrywają kluczową role w produkcji ATP, w produkcji ciepła, a wiec zaburzenia mięśniowe zawsze będą w zdecydowanie większym stopniu zaburzały, niż tylko to co jest bezwzględnie związane z ruchem. 

Zawsze spostrzegamy nie tylko i wyłącznie pewnego rodzaju parametry wydłużenia czy skrócenia. Patrzymy na totalny rozkład napięcia powięzi.

Patrząc na mechanizm teorii balonu trzeba zwrócić uwagę na elementy skrócenia i zaburzenia, które mogą powodować swobodę przesuwania się powięzi pod skóra, która jest bezwzględnie istotna dla właściwego funkcjonowania nawet na bardzo stare blizny albo na dysfunkcje, które musza spowodować swoje następstwa.

Wybrane koncepcje mięśniowo- powięziowe i strukturalne:

-Manipulacje powięziowe STECCO

-Łańcuchy mięśniowe G.D.S. STRUYF

-Integracja strukturalna ROLF

-Ciągi anatomiczne MYERS

-Teoria tensegracji FULLER

 wiecej na http://www.rehactive.com/nowosci/techniki-kinesiology-koncepcje/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena