Spadek w sądzie czy może u notariusza?
Nie ma znaczenia czy spadkodawca zostawił testament, czy też nie. Aby stać się prawnym właścicielem mieszkania i całego majątku po zmarłym, musisz otrzymać dokument, który potwierdza nabycie spadku. Nawet jeśli zmarły był twoim mężem, synem, musisz jak najszybciej zgłosić się do sądu lub notariusza.
-W sądzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku oraz wnieść opłatę 50zł. Na rozprawę muszą stawić się wszyscy spadkobiercy. Sąd rozpatrzy sprawę niezależnie od tego, czy są oni zgdoni czy nie.
-Natomiast warunkiem dopełnienia formalności u notariusza jest zgoda wszystkich spadkobierców. Dopiero wtedy zostanie sporządzony protokół dziedziczenia (równy sądowemu poświadczeniu o nabyciu spadku).
Tutaj trzeba zapłacić 150-200zł. Suma ta jednak wzrośnie, gdy np. zrobisz wiele odpisów, dojdzie do otwarcia testamentu oraz w przypadku dziedziczenia nieruchomości.
Co jeśli testament nie załatwia sprawy?
Spadkodawca w testamencie mógł podzielić swój majatek albo zapisać go tylko jednej osobie. Jeśli jesteś najbliższą rodziną zmarłego a zostałaś pominięta w testamencie, masz prawo w sądzie domagac się tzw. zachowku.
-Najbliższa rodzina zmarłego to małżonek oraz zstępni. Jeśli jednak spadkodawca nie posiadał dzieci (lub nie dożyły one otwarcie spadku), prawo do zachowku mają również jego rodzice.
-Zachowek wypłacany jest tylko w formie gotówki i zazwyczaj wynosi połowę tego, co dana osoba otrzymałaby, gdyby dziedziczyła ustawowo.
Czy była żona i jej dzieci mają prawo do spadku?
Bardzo często mamy do czynienia z problemem czy była żona zmarłego i ich dzieci mają prawo do majątku spadkodawcy.
-Była żona dziedziczy po zmarłym tylko wtedy, jeśli zapisał jej swój majątek (lub jego część) w testamencie. Jednak jeśli nie było żadnego zapisu, to eksmałżonek nie ma prawa do dziedziczenia.
-Inaczej sytuacja wygląda, gdy zmarły miał z byłą żoną dzieci. One mają prawo do dziedziczenia. Dostaną tyle, ile zmarły zapisał im w testamencie. A jeśli zmarły nie zostawił zapisu ostatniej woli wszystkie dzieci mają prawo do dziedziczenia w takiej samej wysokości.
Dziedziczenie majątku często wiąże z nabyciem praw do nieruchomości. W celu przeprowadzenia działu spadku, uregulowania należnego podatku lub sprzedaży odziedziczonego mieszkania konieczne jest oszacowanie jego wartości. Jak wycenić nieruchomość otrzymaną w spadku?