0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1620 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Jesteś chora, musisz zająć się  chorym dzieckiem a może jakiś inny nieprzewidziany przypadek sprawił, że nie możesz iść do pracy? Co zrobić  w takiej sytuacji?

Po pierwsze jak najszybciej powiadom swojego przełożonego iż nie możesz zjawić się w pracy. Najlepiej byłoby oczywiście zadzwonić i powiadomić go o tym fakcie. Pamiętaj, że zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem aby ktoś z pozostałych pracowników przekazał mu wiadomość o twojej nieobecności.  Po powrocie oczywiście musisz od razu przedstawić pracodawcy dokument  usprawiedliwiający, który tłumaczy twoją nieobecność.  Może być to na przykład oświadczenie iż opiekowałaś się dzieckiem do 8 lat, zaświadczenie lekarskie, że byłaś chora bądź  też, że byłaś na badaniach lub oświadczenie  z sądu, prokuratury czy policji. Pamiętaj, że informowanie sms-em jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w niektórych firmach, dowiedz się wcześniej czy w twojej także. W przeciwnym razie może to być bardzo źle odebrane przez twojego szefa.


Jeśli nie będziesz posiadać takiego usprawiedliwienia za nieobecność w pracy, pracodawca może  cię zwolnić dyscyplinarnie – bez wypowiedzenia. Co więcej, będzie to wtedy wpisane w  twoim świadectwie pracy,  że zostałaś zwolniona z własnej winy.  A to na pewno będzie sporym utrudnieniem w poszukiwaniu pracy.


Istnieje także jeszcze jedna możliwość, jeśli musisz  skorzystać z dnia wolnego z jakiegoś pilnego powodu a nie masz wykorzystanego urlopu wypoczynkowego, możesz prosić o urlop na żądanie, przysługują ci 4 dni takiego specjalnego urlopu "na już". Wystarczy w ten sam dzień przed  czasem planowanego rozpoczęcia pracy zadzwonić do przełożonego i poprosić o urlop „na żądanie”.

Licencja: Creative Commons