W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o problemach osób niepełnosprawnych, o tym, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno stać się bardziej powszechne.

Data dodania: 2009-12-02

Wyświetleń: 2810

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A powinno tak być nie tylko ze względu na same osoby, które dzięki temu czują, że żyją, mogą wyjść z domu, zarobić na siebie, ale też pracodawcy mają z tego tytułu rozmaite ulgi. Mimo tego, osoby niepełnosprawne wciąż mają wiele problemów.

Niepełnosprawni mają także słaby dostęp do kompleksowej informacji, ich problemy spotykają się z małym zrozumieniem ze strony radnych, a gdy chcą załatwić coś w jakimś urzędzie często napotykają na tzw. „papierkomanię” (przynajmniej w tym ich problemy zbliżone są do osób sprawnych fizycznie, choć to marne pocieszenie). Dlatego dobrym wyjściem jest stworzenie centrum informacji, w którym osoby nie mające dostępu chociażby do internetu mogłyby być „na bieżąco”.

Jednak pracodawców powinny skusić rozmaite korzyści i ulgi, wszystko co daje zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Profity obejmują ulgi w składkach ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń, zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy (w przypadku zatrudnienia przez pracodawce osoby niepełnosprawnej na co najmniej 36 miesięcy), czy zwrot kosztów przeszkolenia niepełnosprawnego pracownika, dzięki czemu zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno stać się coraz częstszym zjawiskiem.

Duży wpływ na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych mają organizacje pozarządowe, których na Dolnym Śląsku jest aż 275. Zarówno te większe, jak i małe aktywnie działają na rzecz osób niepełnosprawnych prowadząc działalności edukacyjne, profilaktyczne czy rehabilitacyjne, wdrażając konkretne programy pomocy dla osób niepełnosprawnych czy choćby nagłaśniając problemy społeczne. Dlatego też tak ważna jest współpraca pomiędzy powiatowymi społecznymi radami, jednostkami samorządów terytorialnych, a III sektorem, jakim są właśnie organizacje pozarządowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena