Tak zwane zawody medyczne bywają w naszym kraju przedmiotem gorących dyskusji. Z jednej strony, wykonujące je osoby są otoczone niemałym szacunkiem. Z drugiej jednak, często wspomina się o tym, że w ślad za nim wcale nie podążają odpowiednio wysokie zarobki. Jak na tym tle prezentuje się zawód higienistki stomatologicznej w Gdańsku? Aby się tego dowiedzieć, dobrze jest poznać odpowiedź także na kilka innych pytań.

Data dodania: 2023-11-22

Wyświetleń: 193

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zawód higienistki stomatologicznej - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Higienistka stomatologiczna – co to za zawód?

Czy każda osoba, która chce zostać higienistką stomatologiczną ma szansę na spełnienie swoich marzeń? Choć odpowiedź na tak postawione pytanie jest zwykle twierdząca, nie powinniśmy zapominać o pewnych ograniczeniach. Jedno z najważniejszych jest związane z tym, że mamy do czynienia z zawodem regulowanym ustawą. W praktyce oznacza to, że przepisy prawa jasno definiują, jakie kroki powinna podjąć przyszła higienistka stomatologiczna Gdańsk, aby móc cieszyć się dyplomem uprawniającym do wykonywania swojego wymarzonego zawodu.

Obecnie, aby uzyskać dyplom, należy zapisać się do dwuletniej policealnej szkoły średniej specjalizującej się właśnie w kształceniu w zawodach medycznych. Można też zdecydować się na studia wyższe podjęte na kierunku higienizacja stomatologiczna. Rosnące zainteresowanie pracą osób o takiej specjalizacji sprawia, że na zatrudnienie można liczyć bez względu na to, którą ścieżkę kariery się obierze.

Co robi w pracy higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna z Gdańska (https://szkolymedyczne.eu/kierunki/higienistka-stomatologiczna/) kojarzy się nam przede wszystkim z edukatorską, która podpowiada, jak dbać o higienę jamy ustnej i jak przeciwdziałać niepokojącym zmianom. Warto jednak pamiętać, że może ona również – na zlecenie dentysty – samodzielnie wykonywać niektóre zabiegi profilaktyczne. Najczęściej jest to zabieg usuwania kamienia nazębnego, higienistka stomatologiczna może być jednak również odpowiedzialna za czyszczenie zębów z przebarwień i osadów oraz za fluoryzację kontaktową. Jej pomoc jest też nieoceniona podczas zabiegu lakowania polegającego na uszczelnianiu bruzd.

Higienistki stomatologiczne dysponują też uprawnieniami pozwalającymi im na prowadzenie edukacji zdrowotnej. Co ważne, mogą zajmować się też doradztwem indywidualnym i to nie tylko w przypadku najmłodszych, ale również znacznie dojrzalszych pacjentów. I choć może się wydawać, że ten rodzaj usług ma jedynie poboczny charakter, zapotrzebowanie na usługi doradcze regularnie rośnie. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dbać o zęby, aby możliwie jak najrzadziej odwiedzać gabinet stomatologiczny. Wizyta u higienistki stomatologicznej może dać im odpowiedź na tak postawione pytanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena