Dzisiaj naszym oczom ukazał się niecodzienny raport Ministerstwa Finansów, który został przygotowany przy pomocy Banku Światowego. Jest to pierwsze tego typu sprawozdanie w Polsce dotyczące systemu preferencji podatkowych.

Data dodania: 2010-11-25

Wyświetleń: 1765

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Raport pokazuje, że szacunkowo koszt preferencji podatkowych to niecałe 5 % PKB (dokładnie 4,9%), a w roku 2009 wpływy budżetu państwa oraz budżetów samorządów były niższe z powodu stosowania wszelkiego rodzaju ulg podatkowych.

Koszt preferencji podatkowych ustalony został przy wykorzystaniu wartości 352 preferencji, które zostały objęte badaniem. Autorzy raportu utrzymują jednak, że jest ich znacznie więcej, a dokładnie 402 w podatkach państwowych oraz 71 w samorządowych. Podatki dochodowe przewidują największą liczbę preferencji, bo 138 w PIT i 54 w CIT. Są to kwoty w wysokości odpowiednio 35 mld i 7,6 mld zł ubytku dochodów dla sektora finansów publicznych. Jeżeli chodzi o zwolnienia w podatkach samorządowych, to wynosiła ona 6,3 mld złotych. Najwięcej środków publicznych kierowanych jest na wsparcie rodzin, rolnictwa oraz gospodarki. W raporcie możemy wyczytać, że najbardziej uderzają we wpływ do budżetu 7 procentowy VAT na roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym, ulga na dzieci oraz łączne opodatkowanie małżonków w PIT.

Sekretarz stanu Ministerstwa Finansów Maciej Grabowski podkreśla, że głównym celem raportu jest zwiększenie przejrzystości finansów publicznych oraz dostarczenie rzetelnej wiedzy o preferencjach, które stosuje się w Polsce. Sekretarz zauważa także, że raport nie może być uznawany jako prognoza zmian legislacyjnych.

Jak zauważył menedżer Banku Światowego dla Polski oraz krajów Bałtyckich Thomas Laursen raport przygotowany przez MF jest nowatorskim przedsięwzięciem w Europie Wschodniej.

Miejmy nadzieje, że przygotowany raport znacznie przyczyni się do zwiększenia przejrzystości systemu preferencji podatkowych oraz zwiększy efektywność wydatków finansowych.

Pierwszy raport tego typu został stworzony w latach 60-tych w Niemczech i USA. Jeżeli chodzi o Polskę, to przy tworzeniu raportu przyjęto najczęściej stosowaną metodologię, czyli opieranie wartości preferencji podatkowych na ilości utraconych dochodów.

Cały raport dostępny jest na stronie MInisterstwa Finansów. Streszczenie raportu możecie Państwo znaleźć tutaj.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena