Jeśli twoje mieszkanie ma niewielkie rozmiary, wcale nie musi być nijakie. Brak przestrzeni nie powinien być hamulcem dla kreatywności, ale raczej jej katalizatorem. O czym pamiętać, by zamienić ciasne cztery kąty w kameralne, przyjazne estetycznie wnętrze? Oto kilka pomysłów.

Data dodania: 2012-05-16

Wyświetleń: 1637

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolory

 

Na początek pamiętaj by już przy wyborze farby, której użyjesz do pomalowania ścian, bardzo dobrze się zastanowić. Po pierwsze zrezygnuj z jaskrawych, męczących oczy barw. Kolory bardzo istotnie wpływają nie tylko na charakter wnętrza, ale również na Twoje samopoczucie. Przy małych powierzchniach polecane są raczej barwy jasne, które optycznie powiększają przestrzeń. Biel, różnego rodzaju kremy, jasne beże i żółcie czy bardzo blade popiele mają także tę zaletę, że nie nudzą się tak bardzo, jak egzotyczne, nasycone kolory. Jeśli bardzo chcesz wprowadzić intensywniejszy akcent kolorystyczny, zdecyduj się np. na pomalowanie nim tylko jednej ze ścian. Ważne by nie kłócił się z tym umieszczonym na pozostałych, powinny ze sobą harmonijnie współgrać.

 

Przestrzeń

 

Najważniejszą zasadą w przypadku niewielkich mieszkań jest szacunek dla przestrzeni. Głównym grzechem polskich mieszkań jest ich nagminne zagracanie. Staraj się więc unikać meblościanek i innych ciężkich mebli czy niepotrzebnych bibelotów. Wybieraj te, które są proste formalnie i wizualnie lekkie. Nie musisz decydować się na całkiem surowy styl, choć niewątpliwie ma on swoje zalety. Staraj się też tworzyć w swoim domu tzw. tajne schowki, tak abyś nie musiał inwestować w kolejną komodę czy szafę, żeby pomieścić ubrania i książki. Specjalne pojemniki możesz ukryć pod łóżkiem, w dolnej części szafy albo na niej. Jeśli zdecydujesz się zostawić je na wierzchu, postaraj się by były ładne i kolorystycznie pasowały do całości wystroju.

 

Dodatki

 

Charakter wnętrza w dużym stopniu zależy też od dodatków, które wybierzesz. Zauważyć można to zwłaszcza w łazience, gdzie wyposażenie i armatura decydują ostatnecznie o charakterze zaprojektowanej łazienki. To one są swego rodzaju biżuterią dla Twojego mieszkania i decydują o jego oryginalności i charakterze. Pamiętaj, by nie dobierać ich na zasadzie kompletu. Włącz inwencję twórczą i pobaw się stylami różnej . W tym punkcie działań dekoracyjnych masz okazję puścić wodzę fantazji. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie – nie przesadzaj! Urządź swoje wnętrze tak, by przede wszystkim dobrze się w nim czuć.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena