Ogród przydomowy stanowi także wizytówkę osoby, do której on należy. Dlatego powinno każdemu z właścicieli zależeć, aby sprawiał on jak najlepsze wrażenie. 

Data dodania: 2020-10-12

Wyświetleń: 944

Przedrukowań: 8

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Style ogrodowe

Ogród można zaprojektować na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim powinno się zastanowić, jakie czynności chcielibyśmy podjąć w celu poprawy wyglądu ogrodu. Może to być na przykład założenie trawnika, nasadzenie roślin, pielęgnacja zieleni, montaż drenaży i inne podobne prace. Profesjonalni ogrodnicy potrafią poprzez różnorodne prace przywrócić ogrodowi dawną świetność. Czasem nawet drobna zmiana jest łatwo dostrzegalna. Wszystko zaczyna się od projektu. Na tym etapie można ustalić co byśmy w swoim ogrodzie chcieli zmienić, co dodać oraz czego się pozbyć. 

Obecnie popularne w ogrodnictwie są następujące style:

Styl nowoczesny to przede wszystkim minimalizm i oszczędność formy. Ogród nowoczesny jest ujednolicony. Roślin w nim nie jest zbyt wiele, natomiast ich wygląd jest atrakcyjny i bywa awangardowy. Rośliny, które można znaleźć w ogrodzie nowoczesnym nie należą do tych szczególnie wymagających. Tutaj pielęgnowanie roślin nie jest najistotniejsze. Ogród nowoczesny przede wszystkim wypoczynkowi. Duże znaczenie odgrywa oświetlenie,  podkreśla stylowość i podnosi rangę całości. Ogród angielski to doskonały wybór dla osób ceniących wygodę i odważne kompozycje.

Ogród angielski w pewnie sposób może być kojarzony z ogrodem wiejskim. To co go wyróżnia od ogrodu wiejskiego jest większe znaczenie porządku. Można zaryzykować stwierdzenie, że ogród w stylu angielskim jest najbardziej romantyczny. Ma on sprawiać wrażenie sielanki, budzić sentymentalny nastrój w osobie, która w nim spędza czas. Rosnące w nim drzewa i krzewy często mają naturalne formy. Ingerencja w wygląd krzewów, drzew i kwiatów nie jest aż tak istotna, zieleń można powiedzieć żyje jakby swoim naturalnym życiem, co niekiedy może wydawać się, że ogród angielski jest zaniedbany. Pnącza często porastają ściany budynków, tworząc charakterystyczny nastrój. Jeżeli marzycie, aby przy Waszym domu, stworzyć sobie obraz angielskiej prowincji, to wybór ogrodu angielskiego jest najlepszym rozwiązaniem.

Ogród francuski charakteryzuje się tym, że natura jest całkowicie podporządkowana działalności człowieka. Kompozycja ogrodu francuskiego musi być regularna. Ogród ten przecina główna aleja, po jej bokach zaś znajduje się starannie zagospodarowana zieleń. Ogrody francuskie potrafią zachwycać swoim wyglądem i dbałością, o każdy znajdujący się w nich detal.

Ogrody japońskie stanowią najwyższą dbałość o szczegóły oraz precyzję każdego znajdującego się z nim elementu. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowo rosnące drzewa, krzewy, kwiaty i rośliny. Dla Japończyków natura ma olbrzymie znaczenie, starają się ją uchwycić tworząc miniaturowy krajobraz. Japończycy przykładają również sporą wagę do symboliki i znaczenia. Każdy element, który składa się na kompozycję odnosi się do naturalnego krajobrazu. Tutaj kamienie mogą symbolizować pasma górskie a stawy mają być odzwierciedleniem mórz i jezior. Ogrody japońskie cieszą się sporą popularnością, ale wymagają stałej pielęgnacji.

Ogród wiejski to miejsce, które jest pod względem wyglądu bliskie naturze. Jego głównym celem jest połączenie walorów estetycznych oraz użytkowych. Często można w nich uświadczyć obecności grządek warzywnych i miejsc, w których rosną zioła. Ogrody wiejskie mogą się wydawać nam dobrze znane, ponieważ ich klimat jest swojski i przypomina wiele rodzimych wsi. Ogrody wiejskie łatwo wkomponować w otoczenie.

Tego rodzaju stylizacje sprawiają, że ogród z pewnością będzie zachwycał, wzbudzał podziw, a nawet zazdrość wśród sąsiadów. Warto, aby nasz ogród był dopasowany do naszych preferencji poprzez obranie jednego z wielu stylów lub też korzystając z pomocy profesjonalnych ogrodników na nowo zdefiniować upragniony wygląd ogrodu. Istotne jest to, aby zawsze stanowił naszą jak najlepszą wizytówkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena