Jeśli planujesz remont pokoju dziecka, pamiętaj by przy wyborze kolorów i całej aranżacji kierować się w miarę możliwości jego zdaniem i upodobaniami. Nic tak nie psuje radości z zakończonych prac, jak smutna mina i łzy w oczach Twojej pociechy.

Data dodania: 2012-05-15

Wyświetleń: 1487

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznij od kolorów

Razem wybierzcie jego ulubione kolory. Jeśli będą zbyt intensywne lub jaskrawe, możesz np. zastosować tylko akcent barwny tego rodzaju, dodając do niego inny, spokojniejszy kolor, który będzie sprzyjał nauce, zabawie i odpoczynkowi Twojego dziecka. Wykorzystaj go do pomalowania ulubionego krzesełka, kup poduszki w tym kolorze, ramkę na zdjęcie i obrazek. Resztę staraj się utrzymać w bardziej stonowanych, co nie znaczy smutnych, kolorach. Pamiętaj, że pokój dziecka rządzi się innymi prawami.

Meble – nowe czy tylko odświeżone?

Jeśli nie stać Cię na zakup w całości nowego wyposażenia do pokoju dziecięcego, skup się na najważniejszych jego elementach. Pomyśl o biurku, wygodnym krześle biurowym i dodatkowej lampce. Twój uczeń będzie mógł wtedy w spokoju i komforcie odrabiać zadania, bez ryzyka skrzywienia kręgosłupa i zniszczenia wzroku. Zainwestuj też w wygodne łóżko albo małą, rozkładaną sofę, która w nocy będzie służyła do spania, a za dnia przyda się podczas odwiedzin kolegów. Pozostałe sprzęty, takie jak komoda, szafa czy półka łatwo jest odświeżyć. Możesz to zrobić nawet samodzielnie. Wystarczy usunąć wierzchnią warstwę i pomalować ją odpowiednio dobraną farbą.

Ukochane bibeloty

Przy okazji remontów nie każ swojemu dziecku wyrzucać starych zabawek i ukochanych bibelotów. Złamie mu to serce. Kup kartonowe, kolorowe pudełka i razem zapakujcie do nich mniej używane rzeczy. Możecie je schować do szafy albo wynieść na strych czy do piwnicy, co ważne decyzja musi zostać podjęta wspólnie! Część z nich pozostanie oczywiście na wierzchu, tylko tak Twoja pociecha w swoim nowym pokoju poczuje się znowu u siebie.


Łazienka przyjazna dziecku.

Ponieważ nasz maluch jest ciekawski, pierwszą rzeczą o jakiej musimy pomyśleć jest zabezpieczenie chemii gospodarczej i kosmetyków. W sklepach znajdziemy różne zamki i zabezpieczenia, specjalnie zaprojektowane by oparły się pomysłom kilkulatka. Jeśli mamy wysoko umiejscowione szafki, to może wystarczyć by powstrzymać dziecko przez bawieniem się niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Musimy przewidzieć jak nasz dzielny mały bohater mógłby sobie poradzić i na tej podstawie pokrzyżować mu plany. Kolejną sprawą, o której zapominają dorośli jest to, że będą niewielkim dużo trudniej korzysta się z łazienki. Możemy pomyśleć o małym stołeczku do łazienki, dzięki któremu nasze dziecko samodzielnie poradzi sobie z codziennymi czynnościami. Projekt łazienki powienien również przewidzieć łatwość czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, gdy mamy sobie poradzić z małym szkrabem. Stół do przewijania, wanna w której dziecko bezpiecznie może się kompać czy antypoślizgowa podłoga podnoszą komfort rutynowych zabiegów.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena