Zgłaszanie zmian związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, to proces czysto formalny, niemniej jednak pamiętaj aby zadbać o wszystkie formalności z tym związane.

Data dodania: 2010-11-24

Wyświetleń: 1837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli założyliśmy firmowy rachunek bankowy lub nawet kilka rachunków bankowych to należy je zgłosić w US na druku NIP 1 . Na druku NIP-1 zgłasza się każdą zmianę która ma związek z prowadzoną działalnością czyli np. zmiana adresu działalności, otwarcie nowego punktu handlowego, zmiana w dowodzie itp. Również obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie na druku NIP-1 biura rachunkowego, które go obsługuje.

ZUS na podstawie otrzymanego zgłoszenia z Urzędu Gminy bądź Urzędu Miasta o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej generuje w systemie ubezpieczeń społecznych zgłoszenie ZFA czyli Zgłoszenie Płatnika Składek. Jest to swoisty odpowiednik zgłoszenia o rozpoczęciu działalności. W dowód tego zdarzenia wypełniony przez ZUS druk ZFA zostaje wysłany do przedsiębiorcy wraz z pouczeniem o dalszym rozliczaniu się z ZUS.

 

Zgłoszenie rozpoczęcia działalności w ZUS oraz składki z tego tytułu.

Druk ZFA to tylko informacja o rozpoczęciu działalności i nie jest równoznaczna z ubezpieczeniem osoby rozpoczynającej działalność. Przedsiębiorca w celu obowiązkowego ubezpieczenia jest zobowiązany złożyć do ZUS druk ZUS-ZUA czyli zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Jeżeli podatnik oprócz działalności gospodarczej uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę i uzyskuje z tego tytułu dochody miesięczne nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie to składa zamiast ZUS-ZUA druk ZUS-ZZA czyli zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą z tego tytułu musi opłacać obowiązkowe składki ubezpieczenia społecznego i składkę zdrowotną i fundusz pracy.

Składki z tytułu prowadzenia działalności są stawkami sztywnymi określanymi przez ZUS i są ustalane procentowo od podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek również jest podawana przez ZUS.

 

Na rok 2010 składki te wynoszą normalnie:

składka społeczna

513,24 bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

LUB

559,49 z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

składka zdrowotna 233,32

c) fundusz pracy 46,25

 

Nowo powstałe firmy mogą opłacać tzw. preferencyjne składki ZUS przez okres pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Preferencyjne składki w odróżnieniu od normalnych wynoszą

 

a) składka społeczna

107,43 bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

LUB

117,11 z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

składka zdrowotna 233,32

c) fundusz pracy 46,25

 

Uwaga* Składka społeczna jest podana przy uwzględnieniu stawki wypadkowej na poziomie 1,67% podstawy wymiaru składek. Są rodzaje działalności gdzie stawka ta jest inna.

 

Preferencyjne składki ZUS przedsiębiorca może opłacać jeżeli łącznie spełnia dwa warunki.

nie prowadził w okresie ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej.

nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy u którego pracował przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym i poprzednim roku podatkowym

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową to ma obowiązek złożyć deklarację ZUS-DRA za miesiąc w którym rozpoczął działalności gospodarczą oraz za miesiąc następny. Za pozostałe miesiące takiej deklaracji składać nie musi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena