Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcecie dorabiać się wspólnie czy każde z was będzie to robiło na własny rachunek. Każde bowiem rozwiązanie rodzi inne skutki prawne w przyszłości.
Razem czy osobno? Zgodnie z polskim prawem z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje między wami wspólność majątkowa. Co za tym idzie wszystko czego się dorobicie lub kupicie stanowi wasz wspólny majątek. Możecie jednak zdecydować, że choć żyjecie razem - wasze majątki pozostaną oddzielne.
W takim wypadku musicie spisać umowę majątkową, zwaną potocznie intercyzą. Gdy zrobicie to przed ślubem, umowa zacznie obowiązywać od zawarcia związku, chyba, że w umowie wskażecie inną datę.
Co daje intercyza? Najczęściej sporządza się ją wówczas, gdy narzeczeni postanawiają, że w małżeństwie będzie obowiązywać rozdzielność majątkowa. Od momentu podpisania intercyzy wszystko czego się dorobisz będzie stanowiło twój majątek, to samo dotyczy twojego współmałżonka. Taka umowa jest przydatna szczególnie w sytuacji, gdy np. jedno z was zamierza założyć firmę. Jak wiadomo rozkrecenie własnego biznesu łączy się z ogromnym ryzykiem. Intercyza daje możliwość ochrony współmałżonka w razi eproblemów finansowych przed wierzycielami.
Zalety i wady intercyzy. Taka umowa pozwala ci na nieograniczone i samodzielne zarządzanie i rozporządzanie swoim majątkiem. Dzięki niej nie odpowiadasz także za długi małżonka. Chyba, że intercyza została podpisana po ślubie, w tym przypadku razem odpowiadacie za długi, które powstały do momentu podpisania umowy. Podpisana przed ślubem intercyza ma także ten plus, że jeśli postanowicie się rozwieść, unikniecie kłótni przy podziale majątku. Po prostu nie będzie co dzielić, skoro nie macie niczego wspólnego. Wadą tej umowy jest to, że nie możecie wspólnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Pół biedy jeśli zarabiacie podobnie. Gorzej jeśli jedno z was osiąga znacznie wyższe zarobki od drugiego. Dzięki wspólnemu rozliczeniu moglibyście płacić niższy podatek. Gdy obowiązuje intercyza jest to po prostu niemożliwe. Wpływa ona także na możliwość wzięcia przez was kredytu- twoja lub męża zdolność kredytowa będzie niższa, niż gdybyście byli oceniani wspólnie.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią trzon polskiej gospodarki, odgrywając kluczową rolę w jej rozwoju i stabilności. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, sektor MŚP w Polsce tworzy aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw, zatrudniając ponad 67% pracowników sektora przedsiębiorstw i generując około 50% PKB kraju. Te imponujące statystyki jasno pokazują, jak istotne znaczenie mają małe i średnie firmy dla polskiej ekonomii.