Ubezpieczenia społeczne pozwalają na poprawne funkcjonowanie całego społeczeństwa jako całości. Coraz rzadziej spotykane są domy rodzinne, w których zamieszkuje kilka pokoleń jednocześnie. W takich domach niegdyś Ci młodsi i zdolni do pracy zdobywali pieniądze na życie dzieci i starszych nie potrafiących już pracować domowników.
Obecnie aby zabezpieczyć stan majątkowy osób niedołężnych ze starości lub w wyniku nagłego wypadku czy też choroby powszechnie funkcjonują ubezpieczenia społeczne. W ich skład wchodzą:
ubezpieczenia rentowe (inwalidzkie i rodzinne)
ubezpieczenia wypadkowe.
Ponadto wyróżniane są dwa różne systemy ubezpieczeń społecznych:
system kapitałowy
system repartycyjny.
Jako przykład funkcjonowania ubezpieczeń społecznych można podać ubezpieczenia emerytalne w systemie kapitałowym. Są to ubezpieczenia polegające na tym, że osoba ubezpieczona przez cały czas swojej aktywności zawodowej płaci składki ubezpieczeniowe, które są odkładane oraz pomnażane poprzez różnego rodzaju inwestycje, a w momencie przejścia na emeryturę to właśnie te zgromadzone pieniądze są wypłacane comiesięcznie jako emerytura.
Innym przykładem obrazującym sposób działania ubezpieczeń społecznych mogą być ubezpieczenia rentowe inwalidzkie w systemie repartycyjnym. Wygląda to tak, że jest pewna pula pieniędzy zasilana z płaconych comiesięcznie składek przez osoby czynne zawodowo. Pieniądze te są z kolei wypłacane osobom, które z przyczyn niezależnych od siebie (choroba, inwalidztwo) nie mogą podjąć pracy zarobkowej, a były wcześniej ubezpieczone.
Ubezpieczenia społeczne są niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka. To właśnie one dają mu pewność, że będzie miał za co żyć jak już nie będzie mógł pracować.