Czy można otrzymać oszczędności na mocy prawa spadkowego które są zgromadzone na przykład w depozycie bankowym czy też na bankowym koncie spadkodawcy.

Data dodania: 2010-11-08

Wyświetleń: 2957

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak jak można dziedziczyć dobra, pieniądze, wartościowe przedmioty, mieszkania, tak jak można dostać na mocy spadku kredyty, tak również można zostać posiadaczem czyiś oszczędności ulokowanych np. na internetowym koncie bankowym, lokacie bankowej czy teżw jednostkach funduszy powierniczych.

Sprawa ta wygląda pozornie na nieskomplikowane. Rutynowe postępowanie spadkowe czyli dziedziczenie ustawowe czy też dziedziczenie testamentowe. Sprawa jednak mocno się komplikuje, jeżeli spadkodawca przebywał za granicami naszego kraju. Jednakże nie ma spraw bez wyjścia i w tym konkretnym przykładzie dodatkowe komplikacje nie powinny być przeszkodą do otrzymania należnego nam spadku.

W normalnym trybie postępowania spadkowego kiedy to spadkodawca umiera, wypłata zgromadzonych pieniędzy z jego prywatnych oszczędności wykonywana jest na rzecz prawnych spadkobierców. Aby do tego doszło, w banku, w którym zgromadzone są oszczędności spadkodawcy, należy przedstawić prawomocne oświadczenia sądu w danym postępowaniu spadkowym, czyli dokument poświadczający tzw nabycie spadku oraz dokument potwierdzający prawo do rachunku bankowego czy też lokaty terminowej i prawo do jej dysponowaniem przez zmarłego.

Dokument nabycia spadku to nic innego jak oficjalne poświadczenie tzw dziedziczenia ustawowego lub dziedziczenia na mocy testamentu przygotowany przez notariusza, a także postanowienie sądu w sprawie działu spadku lub też oświadczenie wszystkich spadkobierców o podziale spadku. Oświadczenie to jest zbędne jeśli jest tylko jeden spadkobierca.

Jeżeli spadkodawca mieszkał poza granicami od dłuższego czasu to obowiązuje go takie prawo spadkowe jakie funkcjonuje w kraju, którego był obywatelem. Jeśli zatem spadkodawca posiadał np. podwójne obywatelstwo, ponieważ miał tak polski jak i na przykład paszport brytyjski wtedy zarówno prawo polskie jak i angielskie jest adekwatne do danej procedury spadkowej.
Jeśli zatem zgromadzone oszczędności spadkodawcy były zgromadzone na koncie bankowym w Anglii, to wówczas właściwe dokumenty trzeba przedstawić w tamtejszej placówce. Jeśli natomiast środki odziedziczone są na rachunku banku w Polsce, a sprawa spadkowa została przeprowadzona na Wyspach Brytyjskich, to wtedy w polskim banku trzeba przedstawić dokumenty przetłumaczone przez biegłego tłumacza przysięgłego języka angielskiego w Polsce.

Decyzje sądów krajów Unii Europejskiej w sprawach nabycia spadku uznawane są w Polsce na mocy prawa. Procedura spadkowa w tych krajach musi dotyczyć całej tak zwanej masy spadkowej, czyli również dóbr materialnych, które pozostawiający spadek posiadał w Polsce oraz innych krajach. Dlatego też takie postępowanie spadkowe jest na mocy prawa wiążące. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena