Serce wali na samą myśl o tym, że już za parę godzin okaże się, czy spełniamy wymogi i oczekiwania naszego przyszłego pracodawcy. Ciężko jest się odprężyć, gdy czeka nas ogromny stres i maksymalny wysiłek, by wypaść na rozmowie wzorowo.

Data dodania: 2010-10-29

Wyświetleń: 1760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejsze jest to, aby być wypoczętym. Nie można wyglądać na śpiącego i nieprzytomnego. Od razu może to wzbudzić podejrzenie, że to nieodpowiedzialna osoba na takie stanowisko.

krok 2

Już od pierwszej chwili należy zadbać o złapanie kontaktu wzrokowego, ponieważ nasz partner do rozmowy odnosi wrażenie, że przemawia się tylko do niego. To sprzyja również dobrym relacjom w dalszej części przebiegu rekrutacji.

krok 3

Jeżeli jesteś wypoczęty i rzeczowo rozmawiasz, dajesz dowody na to, że nadajesz się do tej pracy i jesteś osobą, którą firma szuka. Nie ze słów to widać, ale opanowanie i stosowana argumentacja może postawić Cię w pozytywnym świetle.

krok 4

Błędem jest posługiwanie się wiadomościami, które krążą po internecie i potem wykorzystanie ich podczas rozmowy. Oczywiście nie można negować całej wiedzy zawartej na stronach internetowych, ponieważ znajdują się na nich również bardzo przydatne. Jednak z umiarem należy podchodzić do tych źródeł.

krok 5

Ważnym elementem w kształceniu jest umiejętność wyszukiwania i zdobywania wartościowych materiałów z tych stron, które nie są tylko internetowymi śmieciami albo zapychaczami stron i merytorycznie nie wnoszą niczego do naszej wiedzy.

krok 6

Rekrutujący zazwyczaj to doświadczeni pracownicy z wykształceniem psychologicznym, którzy znają wszystkie sztuczki stosowane podczas rozmowy z kandydatami. Dlatego warto przyswoić wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Takie ruchy mogą być szybko wychwycone i przyniosą odwrotne działanie do oczekiwanego.

krok 7

Uśmiech jest bardzo zaraźliwy, ale w znaczeniu pozytywnym i przenosi się również na osobę egzaminującą. Subtelny "rogal" na twarzy może zdziałać cuda. Dużo uśmiechaj się do prowadzącego rozmowę, a osiągniesz sukces.

krok 8

Udokumentowanie wszystkich punktów zawartych w CV jest bardzo ważne z punktu widzenia wiarygodności kandydata. Nigdy nie pisz tego, czego nie jesteś w stanie udowodnić i poprzeć konkretnym przykładem. Musisz zawsze potrafić obronić to, co jest napisane w dokumentach. Puste słowa na krótko działają. Potem następuje weryfikacja i rozczarowanie.

krok 9

Trzeba uważnie wsłuchiwać się w pytania prowadzącego, ponieważ między wierszami często kryje się odpowiedź i rekrutujący właśnie takiej oczekuje od Ciebie. Wyjdź mu naprzeciw, a na pewno zdobędziesz parę punktów.

krok 10

Czy wiesz, że o sukcesie decyduje pierwsze 90 sekund? Właśnie tyle masz na konkret, a właściwie w telegraficznym skrócie zaprezentowanie swojej osoby. Nie ma czasu na dyskusje o tematach nienależących do programu rekrutacyjnego. Pierwsze wrażenie jest decydujące i ono może zaważyć na dalszych etapach.

krok 11

Nasza mowa ciała też powinna być pod kontrolą, ponieważ rozmawiając my nie widzimy siebie samych i nie wiemy, jakie gesty i miny robimy podczas rozmowy. Psychologowie czytają z naszych ruchów i mimiki twarzy wszystko to, co chcemy ukryć albo nie mamy zamiaru powiedzieć. Warto jest poćwiczyć swoje zachowanie przed lustrem, zanim wezmą nas pod lupę.

krok 12

Reasumując: każdą rozmowę jesteśmy w stanie przeżyć z większym lub mniejszym stresem. Wyciągamy kolejne wnioski i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Już następne rozmowy przybliżają nas coraz to bardziej do znalezienia tej właściwej i satysfakcjonującej pracy. Niestety bez wysiłku nic samo nie przyjdzie. Musimy zapłacić za to nerwami i długim czekaniem na odpowiedź ze strony firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena