Szukanie pracy trwa – pogódź się z tym
Podstawowa kwestia to uświadomienie sobie, że szukanie pracy może zająć więcej czasu, niż zakładasz. Znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku pracy na stanowiskach menadżerów albo starszych specjalistów, bywa trudne i długotrwałe. Dlatego warto zaakceptować ten fakt już na samym początku poszukiwań. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak szybko ewentualnymi niepowodzeniami.
Regularnie sprawdzaj oferty na dryg.pl i innych portalach
Opracuj plan poszukiwania pracy i trzymaj się go. To pomoże Ci uniknąć dezorganizacji całego dnia. Traktuj szukanie zatrudnienia jak codzienną, nierzadko długotrwałą aktywność, która ma jednak swój początek i koniec. Zrób listę portali z ogłoszeniami o pracę, które będziesz przeglądać. Zamiast sprawdzać co kilka minut, czy w serwisie dryg.pl albo innym nie pojawiła się nowa oferta, ustal, że będziesz przeglądać polecane portale np. dwa razy dziennie, wcześnie rano i po południu. W tym czasie sprawdzaj ogłoszenia i wysyłaj CV na te najbardziej interesujące. Każdego dnia wyznaczaj sobie określone cele, np. przejrzenie kilku portali z ogłoszeniami i wysłanie przynajmniej dwóch CV, a także kontroluj stopień ich realizacji. Harmonogram sprawi, że będziesz miał poczucie dobrze wykonanego zadania, a sam czas poszukiwania pracy będzie przez to bardziej wartościowy.
Realizuj swoje hobby i pasje
Praca jest ważnym aspektem życia, ale nie jest jego najważniejszą częścią. Pamiętaj więc, aby poszukiwanie zatrudnienia nie stało się celem samym w sobie. Poza szukaniem pracy, zajmij się więc swoimi pasjami, znajdź nowe hobby albo postaraj się podnieść swoje kompetencje, np. ucząc się języka obcego albo realizując kurs internetowy.
Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu
Szukanie zatrudnienia może być wykańczającym i trudnym zadaniem, dlatego bardzo ważne, abyś nie popadał w tym czasie w melancholię i pesymizm. Odrzuć czarne myśli o tym, że nie znajdziesz pracy i żaden pracodawca nie zainteresuje się Twoją kandydaturą. Pomyśl o swoich mocnych stronach, osiągnięciach oraz wyjątkowych umiejętnościach, które możesz zaoferować pracodawcy. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie. Pamiętaj, że pozytywne nastawianie przekłada się m.in. na pierwsze wrażenie, które zrobisz na potencjalnym pracodawcy. Zachowaj więc równowagę między życiem prywatnym a szukaniem pracy. Znajdź czas na hobby, odpoczynek, wspólny czas z rodziną, spotkania z przyjaciółmi i ćwiczenia fizyczne.
Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, uatrakcyjnij swoje CV. Zamieść w nim nie tylko dotychczasowe doświadczenie, ale też wskaż osiągnięcia, z których jesteś szczególnie zadowolony. Zdobądź nowe kwalifikacje i rozszerz swoją sieć kontaktów zawodowych. To wszystko sprawi, że będziesz miał poczucie, że zrobiłeś możliwie najwięcej, aby znaleźć wymarzoną pracę.