Poszukiwanie pracy nie jest prostym zadaniem, nawet dla specjalistów. Niekiedy proces ten trwa dość długo, co przekłada się na pogorszenie samopoczucia kandydata. Oto kilka porad, jak szukać zatrudnienia, by nie stracić motywacji i zapału.

Data dodania: 2021-09-28

Wyświetleń: 1178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Długotrwałe poszukiwania pracy – jak nie stracić motywacji?

Szukanie pracy trwa – pogódź się z tym

Podstawowa kwestia to uświadomienie sobie, że szukanie pracy może zająć więcej czasu, niż zakładasz. Znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku pracy na stanowiskach menadżerów albo starszych specjalistów, bywa trudne i długotrwałe. Dlatego warto zaakceptować ten fakt już na samym początku poszukiwań. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak szybko ewentualnymi niepowodzeniami.

Regularnie sprawdzaj oferty na dryg.pl i innych portalach

Opracuj plan poszukiwania pracy i trzymaj się go. To pomoże Ci uniknąć dezorganizacji całego dnia. Traktuj szukanie zatrudnienia jak codzienną, nierzadko długotrwałą aktywność, która ma jednak swój początek i koniec. Zrób listę portali z ogłoszeniami o pracę, które będziesz przeglądać. Zamiast sprawdzać co kilka minut, czy w serwisie dryg.pl albo innym nie pojawiła się nowa oferta, ustal, że będziesz przeglądać polecane portale np. dwa razy dziennie, wcześnie rano i po południu. W tym czasie sprawdzaj ogłoszenia i wysyłaj CV na te najbardziej interesujące. Każdego dnia wyznaczaj sobie określone cele, np. przejrzenie kilku portali z ogłoszeniami i wysłanie przynajmniej dwóch CV, a także kontroluj stopień ich realizacji. Harmonogram sprawi, że będziesz miał poczucie dobrze wykonanego zadania, a sam czas poszukiwania pracy będzie przez to bardziej wartościowy.

Realizuj swoje hobby i pasje

Praca jest ważnym aspektem życia, ale nie jest jego najważniejszą częścią. Pamiętaj więc, aby poszukiwanie zatrudnienia nie stało się celem samym w sobie. Poza szukaniem pracy, zajmij się więc swoimi pasjami, znajdź nowe hobby albo postaraj się podnieść swoje kompetencje, np. ucząc się języka obcego albo realizując kurs internetowy.

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Szukanie zatrudnienia może być wykańczającym i trudnym zadaniem, dlatego bardzo ważne, abyś nie popadał w tym czasie w melancholię i pesymizm. Odrzuć czarne myśli o tym, że nie znajdziesz pracy i żaden pracodawca nie zainteresuje się Twoją kandydaturą. Pomyśl o swoich mocnych stronach, osiągnięciach oraz wyjątkowych umiejętnościach, które możesz zaoferować pracodawcy. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie. Pamiętaj, że pozytywne nastawianie przekłada się m.in. na pierwsze wrażenie, które zrobisz na potencjalnym pracodawcy. Zachowaj więc równowagę między życiem prywatnym a szukaniem pracy. Znajdź czas na hobby, odpoczynek, wspólny czas z rodziną, spotkania z przyjaciółmi i ćwiczenia fizyczne.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, uatrakcyjnij swoje CV. Zamieść w nim nie tylko dotychczasowe doświadczenie, ale też wskaż osiągnięcia, z których jesteś szczególnie zadowolony. Zdobądź nowe kwalifikacje i rozszerz swoją sieć kontaktów zawodowych. To wszystko sprawi, że będziesz miał poczucie, że zrobiłeś możliwie najwięcej, aby znaleźć wymarzoną pracę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena