Oferta, którą wysyłamy przyszłemu pracodawcy zwykle składa się z dwóch elementów: listu motywacyjnego oraz życiorysu, czyli CV. Należy pamiętać, że czytając te dokumenty, pracodawca tworzy sobie pewien obraz naszej osoby.

Data dodania: 2018-06-11

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Warto zadbać o to, by wywrzeć na nim za ich pomocą jak najlepsze wrażenie.

Oba te dokumenty można napisać na komputerze, starając się, by były krótkie, ale treściwe. Dobieramy wyraźną czcionkę w wygodnym do czytania rozmiarze oraz półtora wierszowe interlinię. W ten sposób przygotowany przez nas tekst będzie brzmiał i wyglądał profesjonalnie. Bez udziwnień i niepotrzebnych fajerwerków, które by mogły do niego zrazić przyszłego pracodawcę.
 

List motywacyjny


W liście motywacyjnym należy wyjaśnić dlaczego akurat interesuje nas praca na wybranym stanowisku oraz dlaczego uważamy, że potrafilibyśmy ją dobrze wykonywać.
 

CV

 
W CV umieszczamy swoje dane osobowe, wyliczamy w punktach umiejętności, doświadczenie zawodowe, określamy stopień znajomości języków obcych oraz zainteresowania. Dodajemy też klauzule o przetwarzaniu danych osobowych oraz wklejamy swoje cyfrowe zdjęcie.

Uwaga! Na koniec warto sprawdzić, czy w obu dokumentach nie ma błędów ortograficznych ani literówek.

Trzeba też pamiętać o tym, by w liście motywacyjnym umieścić po lewej stronie pełne dane adresowe łącznie z numerem telefonu i adresem poczty elektronicznej, zaś po prawej nazwę miejscowości i datę.

Poniżej w nagłówku do adresata wpisuje się nazwisko osoby, do której kieruje się list lub chociażby tylko nazwę instytucji, w której pragniemy zdobyć pracę. Wpisujemy też numer referencyjny jeśli taki był podany w ogłoszeniu.
 

Rozmowa kwalifikacyjna


Przed pójściem na taką rozmowę warto sobie odświeżyć wiadomości na temat profilu działalności firmy. Trzeba sobie przemyśleć co chcemy powiedzieć i o co zapytać.

Uwaga! Trzeba też pamiętać o schludnym wyglądzie. Czyste paznokcie, starannie uczesane włosy, skromny, ale elegancki strój. Świeży oddech i dyskretne, niezbyt ciężkie perfumy. To zawsze robi dobre wrażenie na innych.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zachowujemy się swobodnie, ale rozważnie. Nie chichoczemy i nie dowcipkujemy bez powodu!  Nie wyskakujemy też bez obcesowo z pytaniem o wysokość pensji. To ważna sprawa, ale większość pracodawców szuka sumiennych pracowników, a nie ludzie, który zależy tylko na pieniądzach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena