Notowanie jest często przeoczanym elementem, jeśli mówimy o szybkiej nauce. Mało osób zdaje sobie sprawę, że od jakości naszych notatek jest w dużym stopniu zależna szybkość i skuteczność nauki. Również sam proces notowania i odczytywania tych notatek potrafi zająć dużo czasu. W tym artykule rozprawimy się z tymi problemami.

Data dodania: 2010-10-03

Wyświetleń: 1618

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym, że tradycyjne – linearne notowanie jest nieskuteczne nie trzeba nikogo przekonywać – każdy o tym wie. Każdy pamięta długie godziny siedzenia nad kartkami pełnymi informacji i prawdopodobnie pokreślonymi wszystkimi możliwymi kolorami. Nic dziwnego – to po prostu nie działa...

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak jest. Odpowiedź jest prosta  - ta metoda jest zupełnie niezgodna z zasadami funkcjonowania ludzkiego umysłu i pamięci.

Dobra, nie skupiajmy się już na tej nieefektywnej metodzie i jej wadach, ale przejdźmy do pozytywnej części, czyli metody, która działa bardzo skutecznie - a są to oczywiście mapy myśli.

Myślę, że większość osób spotkała się z tym terminem i ma lepsze lub gorsze skojarzenia. Przyznam szczerze, że ja miałem dość negatywne, bo kojarzył mi się moją nauczycielką z biologii ze szkoły średniej i różnymi nudnymi diagramami, które skrobała na tablicy i co gorsza kazała to rysować w zeszytach!

Na szczęście w mapach myśli chodzi o coś innego i zamierzam to właśnie przedstawić.

Oto jak powinniśmy robić mapy myśli:

- układamy czystą kartę (najlepiej bez żadnych kratek, linii czy marginesów) w pozycji poziomej. Im większa tym lepiej, optymalnie przynajmniej A4

- na samym środku kartki zapisujemy główny temat notatki. Robimy to w obojętnie jaki sposób – może być tekst, obraz, skrót itp. Im żywsze, bardziej kolorowe i dynamiczne, tym lepiej. Istotne, aby od razu wiadomo było, o co chodzi.

- od głównego tematu rysujemy grube gałęzie. Każda z nich oznacza jedno zagadnienie, myśli czy ideę. Wzdłuż gałęzi zapisujemy (zgodnie z zasadami z poprzedniego punktu) jej nazwę. Gałęzie mogą być kolorowe lub nie, a ich grubość oznacza ważność danego zagadnienia.

- od grubych gałęzie odprowadzamy mniejsze, które odnoszą się do podzagadnień w obrębie jednego większego. Wszystkie poprzednie zasady też dotyczą tego punktu.

I to jest ogólny proces tworzenia map myśli. Podsumowując:

Na środku zaznaczasz główny temat. Od niego odprowadzasz zagadnienia, od których kolejne podzagadnienia.

Pozwól jeszcze, że dam Ci kilka praktycznych rad:

- rób te notatki SZYBKO – nie ma sensu tracić na to wiele czasu, a dzięki temu nauczysz się szybko zbierać myśli i wybierać najważniejsze zagadnienia

- cała zasada tworzenia map myśli opiera się na tym, że notujemy tylko ważne i kluczowe zagadnienia, bez zbędnych opisów, epitetów itp.

- notuj w Twój własny, indywidualny sposób. Jeśli jest jakaś definicja, sparafrazuj ją w taki sposób, który jest Tobie przyjazny

- ucz się umiejętności notowania – to pewne, że Twoje pierwsze kilkadziesiąt map myśli nie będzie idealne i najwyższej jakości, ale przecież wszystko potrzebuje czasu i praktyki, aby to dobrze opanować

To było bardzo ogólne ujęcie tematu map myśli. Map nadzieję, że rozbudziłem Twoją ciekawość i rozwiniesz się w tej dziedzinie i od razu zaczniesz stosować to, co napisałem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena