Mapy myśli używane są z powodzeniem przez miliony ludzi na całym świecie. Jest bardzo wiele zastosowań map myśli. Jednym z nich, jest nauka słówek w języku obcym. Rysując mapę myśli, znaczniej szybciej zapamiętujesz dany materiał i łatwiej możesz go powtórzyć. Technika którą przedstawię, wykorzystuje aktywne powtórki – najskuteczniejszy sposób uczenia się.
Krok 1. Zrób listę wszystkich słówek, których chcesz się nauczyć.
Krok 2. Stwórz kategorie tematyczne do słów, które wypisałeś. Np. Ubrania, zwierzęta, żywność, biznes, zakupy, etc.
Krok 3. Każda kategoria będzie główną gałęzią lub tematem mapy myśli. Jeśli słów jest dużo w danej kategorii (np. 30, 50), stwórz do nich oddzielne mapy. Jeśli mało, możesz zrobić wspólną mapę dla kilku kategorii.
W celu stworzenia nowej mapy, weź dużą (min. A4) kartkę papieru, ułóż poziomo i na środku narysuj obraz, symbol lub nazwę odzwierciedlającą temat (kategorię). Użyj w tym celu minimum 3 kolorów, aby pobudzić prawą półkulę. Dobrze, jeśli obraz będzie trójwymiarowy.
Jeśli tworzysz mapę myśli wspólną dla kilku kategorii, każdą z nich rysuj/pisz w oddzielnym kolorze.
Krok 4. Do każdej kategorii (lub tematu, jeśli to oddzielna mapa) zrób odgałęzienia i napisz słówko, którego się uczysz. Na odgałęzieniach ze słówkami, możesz zamieścić: słówko w języku obcym, tłumaczenie, wymowę i przykład użycia.
Przykład: z gałęzi żywność będą wychodziły odgałęzienia: nabiał, surówki, zupy, a z odgałęzienia nabiał: mleko, ser biały, ser żółty, twaróg, jogurt, etc.
Krok 5. Każde słówko narysuj w postaci graficznej i zamieść obok wyrazu. Jest to najważniejszy element tej techniki. Obrazki mogą być bardzo proste . Pamiętaj: tworzysz je aby skuteczniej się uczyć, a nie sprzedawać obrazy na aukcjach.
Krok 6. Teraz przerysuj Twoją mapę myśli, używający TYLKO OBRAZKÓW. Postaraj się odtworzyć strukturę całej mapy, bez użycia ani jednego wyrazu. Obydwie mapy myśli włóż do jednej koszulki w ten sposób, aby z jednej strony – była mapa obrazkowa, a z drugiej wraz ze słówkami.
Krok 7. Gdy nauczysz się słówek, powtarzaj je używając mapy z obrazkami. Czyli np. gdy drugiego dnia chcesz powtórzyć słówka z dnia poprzedniego, przeglądasz obrazkową mapę myśli i odtwarzasz słówka z pamięci. Gdy w trakcie powtórki nie możesz sobie przypomnieć któregoś ze słówek, zapisz na kartce.
Dopiero po odtworzeniu całej mapy, zobacz na mapie myśli ze słówkami jakie były znaczenia słówek, z którymi miałeś problem. Do tych słówek przywiąż szczególną wagę aby je zapamiętać. Najlepiej użyj technik pamięciowych.
Oto poznałeś właśnie jedną z najskuteczniejszych technik nauki nowego słownictwa. Początkowo, technika może Ci się wydawać skomplikowana. Ale zapewniam Cię, że po kilku-kilkunastu razach gdy ją zastosujesz, stanie się wyjątkowo łatwa i niezwykle skuteczna!
Blended learning, czyli połączenie tradycyjnych metod nauczania z elementami edukacji online, staje się coraz bardziej popularnym podejściem do szkoleń językowych. W artykule tym zgłębimy, dlaczego warto zainwestować czas i zasoby w tego rodzaju formę nauki.