Jest kilka istotnych elementów, które składają się na szybką i skuteczną naukę, takich jak m.in. techniki szybkiej nauki, koncentracja, czas nauki itp.
Dzisiaj jednak zajmę się czymś, co często jest pomijane, lecz ma naprawdę duże znaczenie.
Jest to coś, co nazywam: CSP : CEL -> STRATEGIA -> PLAN
Pomijając zbędny wstęp, przejdźmy do sedna – czyli praktyczne wytłumaczenia jak Ty możesz to zacząć stosować od zaraz.
CEL
Rozpocznijmy od celu.
Zanim zaczniesz uczyć się czegokolwiek, musisz wiedzieć jak jest cel Twojej nauki. Zazwyczaj siadamy i po prostu zaczynamy się uczyć – bo tak trzeba. Jednak poświęcenie kilku minut na zastanowienie się Po co? I w jakim celu się tego potrzebujesz nauczyć, może bardzo podnieść skuteczność uczenia się.
Załóżmy, że musisz się nauczyć na kolokwium lub sprawdzian. Jaki masz cel? Może to być coś zupełnie przyziemnego np. chcę mieć 4 na koniec z tego przedmiotu, więc muszę teraz dostać 3. Albo chcesz mieć stypendium, co oznacza, że musisz dostać 5. Albo coś bardziej górnolotnego – chcesz być najlepszym lekarzem w Polsce, i dlatego musisz tę dziedzinę mieć świetnie opanowaną. Niezależnie jaki jest Twój cel – zdefiniuj go przed nauką. Dzięki temu będziesz wiedział jak bardzo potrzebujesz opanować dany materiał oraz widząc rezultat (np. jesteś najlepszym lekarzem w Polsce), będziesz mieć motywację do uczenia się. Pomoże to także zdefiniować strategię…
STRATEGIA
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uczyć się szybko i skutecznie, to po prostu musisz wiedzieć jak obrać najwłaściwszą strategię! Strategia wynika bezpośrednio z celu, więc upewnij się, że znasz już swój cel nauki. Strategia mówi o tym, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć dany cel. Np. masz przed sobą sprawdzian z matematyki.
Co chcesz zrobić? Możesz uczyć się na pamięć wzorów, a może lepiej wykonywać zadania, a może coś jeszcze innego? Jeśli przygotowujesz się z historii, może chcesz oglądnąć historyczne filmy?
To właśnie określa strategia. Zobacz również, że jeśli określiłeś cel odpowiednio wcześnie, to strategią może być po prostu to, że będziesz uważnie słuchać na wykładach/lekcjach, zamiast gadać z kolegą.
Gdy już mamy strategię, przejdź do najbardziej konkretnych decyzji:
PLAN
Plan to najbardziej „przyziemny” element układanki, jaką jest szybka i skuteczna nauka.
Ustalamy tutaj konkretne kroki, jakie musimy podjąć, aby podążać naszą strategią. Np. przez najbliższy tydzień od 15 do 16 będę robił zadania z tego a tego działu. Albo przez najbliższy miesiąc będę szczególnie uważać, słuchać i notować na lekcjach historii. Inny przykład to: dzisiaj wypożyczysz 3 historyczne filmy i będziesz je jutro oglądał.
Na pewno łapiesz o co mi chodzi – plan to po prostu lista kroków z konkretnym przedziałem czasu.
DO BOJU!
Podzieliłem się z Tobą pokrótce 3 istotnymi elementami na tytułowy temat jak uczyć się szybko i skutecznie. Mam nadzieje, że je od razu wprowadzisz w życie i zobaczysz wzrost skuteczności twojej nauki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, to polecam mój blog. (link poniżej)
Życzę Ci powodzenia na wszystkich egzaminach ;)