Zbiór wskazówek pomocnych każdemu uczniowi i studentowi.

Data dodania: 2009-03-09

Wyświetleń: 2166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poniżej przedstawię 8 wskazówek jak czytać swój podręcznik by szybka nauka i lepsze oceny stały się wreszcie faktem.

1. Rzuć okiem na tytuły i nagłówki zanim zanim zabierzesz się za całość. To da Ci ogólne pojęcie o tym o czym będzie mowa w danym rozdziale. Stanowi to także swoistą rozgrzewkę dla mózgu, który wolniej przyswaja informacje dla niego zupełnie nowe.

2. Szybko przeczytaj cały tekst. Nie staraj się zapamiętać szczegółów. Wystarczy, że załapiesz myśl przewodnią i kilka najważniejszych punktów.

3. Przeczytaj tekst ponownie. Tym razem bardziej uważnie. Zwracaj uwagę na szczegóły, które umknęły Ci przy pierwszym, pobieżnym czytaniu. Po każdym rozdziale zanotuj najważniejsze informacje. Zrób małą przerwę i pomyśl na tym czego się właśnie dowiedziałeś. Upewnij się, że wszystko rozumiesz. Jeśli coś jest dla Ciebie nie jasne wróć do tego fragmentu. Postaraj sobie wszystko wytłumaczyć swoim językiem, "na chłopski rozum". Dopiero potem przejdź do kolejnego rozdziału.

4. Zwracaj uwagę na diagramy, wykresy i tabele. Jeden obrazek czy graf może zawierać o wiele więcej informacji niż spory blok tekstu. Dodatkowo wiedza prezentowana w ten sposób jest o wiele łatwiejsza do zrozumienia.

5. Przykładaj więcej uwagi do każdego wytłuszczonego słowa czy fragmentu tekstu. Zawsze w ten sposób wyróżnione są kluczowe wiadomości.

6. Po skończeniu czytania podsumuj wszystkie przeczytane informacje. Najlepiej przeczytaj na głos wszystkie notatki, opowiedz komuś co przeczytałeś lub daj się odpytać z nowego materiału.

7. Wracaj do już przeczytanych tekstów. W ramach powtórki rzuć okiem na wyróżnione informacje, zerknij do notatek. Ciągłe powtarzanie zapisuje wiadomości w naszym mózgu niemal na wieczność.

8. Połącz wiedzę wyniesioną z lekcji, z przeczytania podręcznika i z dodatkowych źródeł (np. internetu) w jedną całość. Możesz założyć oddzielny segregator i wpinać do niego wszystkie notatki i kserówki lub zostawiać dużo wolnego miejsca w zeszytach szkolnych i uzupełniać je w domu. Taki zbiór najważniejszych informacji jest bardzo przydatny w późniejszych powtórkach.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena