Jak zwiększyć szybkość czytania? 9 podstawowych informacji dla początkujących

Data dodania: 2009-03-29

Wyświetleń: 2661

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

9. Przekartkuj książkę zanim zabierzesz się do czytania. Szybkie czytanie ma zastosowanie głównie w pracy i nauce. Czytanie dzieł literatury pięknej w ten sposób mija się z celem. Przed nauką warto przejrzeć spis treści, żeby zorientować się co nas czeka. Dobrym pomysłem jest także, zwrócenie uwagi na tytuły i informacje wyróżnione tłustym drukiem.

8. Podziel materiał na trzy kategorie: najważniejsze, średnio istotne i najmniej ważne. Na początku czytaj tylko fragmenty z pierwszej kategorii. Dzięki temu nauczysz się tego na najistotniejsze już na początku kiedy umysł jest najsprawniejszy i wypoczęty.

7. Bądź elastyczny. Szybkie czytanie zbyt trudnego tekstu może być błędem, bo niezrozumienie go będzie oznaczało powtórną lekturę, a to z szybką nauką nie ma nic wspólnego.

6. Czytaj zaraz po przebudzeniu. Wykorzystaj swój najlepszy czas, kiedy mózg pracuje na najwyższych obrotach. Zdolności zapamiętywania i koncentracji są wtedy najlepsze z możliwych.

5. Zamieniaj nagłówki w pytania. Każdy tytuł czy śródtytuł przeredaguj w pytanie, następnie w tekście szukaj na nie odpowiedzi. Ćwiczymy w ten sposób umiejętność skanowania tekstu w poszukiwaniu kluczowych informacji, ponadto cały czas pozostajemy skupieni na naszym zadaniu.

4. Nie używaj zakreślacza. Pomimo, że jest to bardzo popularna metoda nauki w znaczący sposób spowalnia tępo czytania. W praktyce oznacza to dwukrotne czytanie niektórych fragmentów, ciągła dekoncentracja i czas stracony na samą czynność podkreślania. W nowych książkach to co najważniejsze już jest w pewien sposób wyróżnione przez autorów podręcznika, więc dublowanie ich pracy nie jest potrzebne.

3. W miarę możliwości dowiedz się czegoś więcej na temat czytanego tekstu. Czytanie tekstu na zupełnie nieznany temat jest trudne i nużące. Wbrew pozorom przeczytanie np. artykułu z wikipedii przed właściwą nauką jest sporą oszczędnością czasu i energii.

2. Czytaj w odpowiednich warunkach. Odpowiednie oświetlenie i wywietrzony pokój to podstawy. Unikaj czytania w łóżku, biurko jest do tego celu o wiele bardziej odpowiednie. Warto zadbać o porządek w pomieszczeniu żeby nic nas nie rozpraszało.

1. Zapisz się na darmowy e-mailowy kurs szybkiego czytania. Da Ci on o wiele więcej szczegółowych informacji, nauczy podstawowych technik szybkiego czytania i pozwoli monitorować swoje postępy.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena