Czy chcaiłbyś poznać jedną z podstawowych zasad ludzi odnoszących sukcesy? Czy chciałbyś podobnie jak oni w sposób łatwy i przyjemny realizować swoje życiowe cele? Jeśli tak, to zapraszam do lektury.

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 3629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakiś czas temu przeczytałem książkę Jacka Canfielda zatytułowaną „Zasady Canfielda”. Książka ta okazała się w moim przypadku strzałem w dziesiątkę. Jej autor przedstawił kilkadziesiąt podstawowych zasad sukcesu. Każdą z nich poparł przykładami z życia prawdziwych ludzi sukcesu. Każdą z nich szczegółowo i w przystępny sposób przybliżył czytelnikowi. Język, jakim ta książka została napisana bardzo mi odpowiadał, więc pochłonąłem ją niemal od razu. Kiedy skończyłem postanowiłem kilka z tych zasad przybliżyć czytelnikom swojego bloga.

W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć wam zasadę sukcesu o ciekawie brzmiącym tytule:

Podziel swoją podróż na etapy

Zapomniałem kto jest autorem tej sentencji, jednak, ktoś powiedział, że „aby zjeść słonia, należy podzielić go na kawałki”.

Tak samo jest z każdym nawet największym celem, jaki sobie postawisz. Czasem cel ten może Ci się wydać nieosiągalny. Może się zdarzyć, że ktoś powie Ci, że „tego się nie da zrobić”. A może rzeczywiście twój cel jest prawdziwym wyzwaniem. Nie przejmuj się tym. Jeśli podzielisz go na etapy, na znacznie mniejsze kroczki, to okaże się, że nie jest wcale tak ciężko. Każdego dnia wykonaj jeden lub dwa kroki przybliżające Cię do osiągnięcia zamierzonego celu głównego, a zobaczysz, że kroczek po kroczku osiągniesz swój cel.

W swojej książce, Jack Canfield zaleca, aby przy tej metodzie korzystać z tak zwanych „map myśli”. Zastosowanie tej metody pozwala w bardzo prosty i przejrzysty sposób stworzyć listę etapów koniecznych aby osiągnąć końcowy cel. Taką mapę myśli możesz stworzyć samodzielnie z wykorzystaniem kartki papieru i czegoś do pisania. Narysuj w centralnej części kartki blok oznaczający cel główny, a następnie od celu głównego za pomocą strzałek w różnych kierunkach dopisuj poszczególne etapy, niezbędne do zrealizowani celu głównego. Na przykład: cel główny – budowa domu. Aby go zrealizować musisz kupić działkę, następnie wybrać projekt, uzyskać pozwolenie, wybrać ekipę i przystąpić do budowy.

Każdy z tych etapów możesz podzielić na kolejne mniejsze. Aby kupić działkę, musisz wybrać lokalizację, zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danej gminy (czy przypadkiem nie ma planów, aby w okolicy twojej działki przebiegała autostrada, czy obwodnica), musisz zdecydować, czy chcesz kupić działkę rolną leśną, czy budowlaną, musisz podjąć decyzję co do powierzchni i kwoty, jaką na jej zakup przeznaczysz. Kolejnym etapem, będzie zdobycie kredytu, lub gotówki, a następnie finalizacja zakupu u notariusza.

I tu również każdy kolejny etap możesz podzielić na jeszcze mniejsze etapy. Możesz tak robić niemal w nieskończoność. W ten sposób stworzysz mapę, dzięki której twój cel główny zostanie podzielony na wiele małych elementów, znacznie łatwiejszych do realizacji.

Na rynku dostępne są specjalne programy komputerowe przeznaczone do tworzenia „map myśli”. Są one bardzo przejrzyste i znacznie ułatwiają pracę. Osobiście używam programu Mindjet MindManager. Program ten ma bardzo dużo możliwości, wiele funkcji o których mi się wcześniej nawet nie śniło, a przede wszystkim program ten jest bardzo prosty w obsłudze i niebywale intuicyjny. Polecam go każdemu. Poniżej przedstawiam utworzoną w nim mapę myśli dla celu „Budowa Domu”, którą przygotowałem specjalnie na potrzeby tego artykułu, w około 5 minut:

mapa mysli

Spróbuj tej genialnej metody. Sprawdź jak mapy myśli, oraz dzielenie głównego celu na mniejsze, zadziałają w twoim przypadku. Przekonaj się jak łatwo jest zrealizować swoje wielkie cele, gdy wykonujesz je krok po kroku.

Życzę Ci wielu sukcesów.

Pozdrawiam Sławomir Żbikowski

PS. Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda”

Licencja: Creative Commons
0 Ocena